EMC vinder voldsom budkrig om Data Domain

EMC overtager Data Domain efter en voldsom budkrig mod NetApp, der har hævet prisen markant.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Storage-selskabet Data Domain accepterer at lade sig overtage af EMC for 33,5 dollar per aktie. Dermed er den voldsomme budkrig mellem EMC og den anden bejler til Data Domain, NetApp, angiveligt slut.

Data Domain meddeler, at selskabet har underskrevet en uigendrivelig overtagelses-aftale med EMC.

Aftalen annullerer den tidligere annoncerede fusions-aftale med NetApp, der dog modtager et plaster på såret på 305 millioner kroner, som Data Domain betaler for at annullere den hidtidige aftale.

Efterspurgt teknologi

Det var oprindeligt NetApp, der meldte sig som bejler til Data Domain, der udvikler såkaldte data-deduplikerings-produkter.

Data-deduplikering er en arkiverings-teknologi, der sletter bestemte data-kopier, så storage-kapaciteten udnyttes bedre.

NetApp-konkurrenten EMC gik til modangreb med et overbud i begyndelsen af juni.

Data Domains bestyrelse meddeler, at den vurderer, at det er bedst for selskabets aktionærer at accepterer EMC's tilbud. EMC's tilbud udløber formelt 17. juli, men EMC kan vælge at forlænge det, hvis behovet skulle opstå.

NetApps bestyrelsesforman og koncernchef, Dan Warmenhoven, siger, at selskabet alene er fokuseret på at skabe langsigtet værdi for aktionærerne.

"Vi kan derfor ikke retfærddiggøre en dyr og udvandende budkrig, der vil formindske de strategiske og finansielle fordele ved en fusion," Dan Warmenhoven.

Budkrigen mellem de to selskaber understreger den voksende markedsinteresse for de-duplikering, der kan anvendes til at begrænse storage-behov for mange typer data.

Data Domain har været pioner på området.

EMC skal betale 2,1 milliarder dollar - eller 11,3 milliarder kroner - for selskabet, som NetApp oprindeligt bød 1,5 milliarder dollar for.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S