Open source-guru langer ud efter Piratpartiet

Richard Stallman, der er fortaler for fri software, mener, at et forslag fra det svenske Piratpartiet kan skade fri software.

Artikel top billede

Stifteren af GNU, Richard Stallman, er kritisk over for et forslag, som det svenske Piratpartiet er kommet med.

Kampen mod ophavsrettigheder fyldte meget i den svenske valgkamp i forbindelse med valget til Europa-Parlamentet. Mest af alt, fordi Piratpartiet opstillede kandidater og endte med at få et medlem valgt ind i Bruxelles.

Et af de politiske mål hos Piratpartiet er at nedbringe ophavsretten til fem år, hvorefter det skal være tilladt at kopiere produktet.

Derudover skulle ophavsretsstyring (DRM) forbydes, ligesom ikke-kommerciel deling af publicerede værker skal tillades.

Det er synspunkter, som open source-guruen Richard Stallman ved første øjekast er enig i. Men så alligevel ikke.

"Jeg støtter disse ændringer generelt, men den specifikke kombination valgt af det svenske Piratpartiet skyder ironisk nok sig selv i foden i den specielle sag vedrørende fri software. Jeg er sikker på, at de ikke ønskede at skade fri software, men det er, hvad der ville ske," skriver Richard Stallman på gnu.org.

Kildekoden vil stadig være hemmelig

Richard Stallman fremhæver, at forslaget om en fem-årig ophavsret er et af problemerne.

"Så hvad vil effekten være ved at fjerne dette programs ophavsret efter fem år? Dette vil ikke kræve, at udvikleren frigiver kildekoden, og de fleste vil formentlig aldrig gøre det. Brugere, stadig nægtet kildekoden, vil stadig ikke være i stand til at bruge programmet i frihed," argumenterer Richard Stallman videre i sit indlæg.

Efter fem år kan kildekoden fra åben software benyttes i proprietær software, mens koden til den proprietære software fortsat vil være lukket land efter udløb af ophavsretten. Det er et problem ved Piratpartiets forslag, mener Richard Stallman.

Han frygter desuden, at der i programmerne bliver indskrevet en kode, der forhindrer dem i at virke efter den fem-årige periode.

Ifølge Richard Stallman bør kildekoden til proprietær software derfor offentliggøres efter fem år, når ophavsretten ifølge Piratpartiets forslag udløber.

Du kan læse hele Richard Stallmans indlæg her.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S