Medvedev: Rusland skal også have supercomputere

I Rusland er supercomputere nærmest en by i Rusland, men det skal der laves om på nu, mener præsident Medvedev. Ellers sakker landet helt bag af dansen.

Artikel top billede

(Foto: bermeniev sergey)

Computerworld News Service: Rusland er ikke tilfreds med at være sakket langt bagud USA's resultater inden for super-computing, og det skal der nu laves om på.

Ruslands præsident, Dmitry Medvedev, kritiserer i en nærmest sarkastisk tone den russiske it-industris manglende succes med at udvikle supercomputer-teknologi.

Han vil nu til at arbejde for en dramatisk forandring i Ruslands anvendelse af højt-ydende computere.

Meget vanskelig situation

Hans udtalelser faldt i torsdag under hans åbnings-tale til sikkerheds-rådets møde om netop super-computere, der blev afholdt i Moskva.

Her sagde han, at 476 ud af de 500 stærkeste supercomputere i verden er fremstillet i USA.

"Derfor er vores situation overordnet set meget vanskelig," sagde han.

Han var helt klar i mælet, når det handler om, hvor ansvaret skal placeres.

"Et meget stort antal entreprenører - for ikke at tale om embedsmænd - ved slet ikke, hvad supercomputere er. For dem er der tale om en eksotisk afart af maskiner, der blev skabt i 1920'erne, og hverken erhvervslivet eller myndighederne viser nogen interesse for supercomputere," sagde han.

Russiske fly tegnes på papir

Selv om supercomputere anvendes bredt i de vestlige lande til for eksempel byggeriet af fly, er kun få fly ifølge Medvedev blevet bygget i Rusland ved hjælp af supercomputere.

De fleste russiske fly tegnes fortsat på papir, selv om "kun en digital tilgang" kan føre til dramatiske forbedringer i kvalitet og reducere omkostningerne," sagde den russiske præsident.

Han lover nu at investere i supercomputer-teknologier og advarer samtidig om, at russiske produkter ikke vil være konkurrence-dygtige eller interessante for markederne uden supercomputer-kræfter bagved.

I hans planer ligger blandt andet ideer om nye universitet-uddannelser, udvikling af særlig software og udviklingen af grids, der vil gøre det muligt at koble mange computere sammen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S