Medvedev: Rusland skal også have supercomputere

I Rusland er supercomputere nærmest en by i Rusland, men det skal der laves om på nu, mener præsident Medvedev. Ellers sakker landet helt bag af dansen.

Artikel top billede

(Foto: bermeniev sergey)

Computerworld News Service: Rusland er ikke tilfreds med at være sakket langt bagud USA's resultater inden for super-computing, og det skal der nu laves om på.

Ruslands præsident, Dmitry Medvedev, kritiserer i en nærmest sarkastisk tone den russiske it-industris manglende succes med at udvikle supercomputer-teknologi.

Han vil nu til at arbejde for en dramatisk forandring i Ruslands anvendelse af højt-ydende computere.

Meget vanskelig situation

Hans udtalelser faldt i torsdag under hans åbnings-tale til sikkerheds-rådets møde om netop super-computere, der blev afholdt i Moskva.

Her sagde han, at 476 ud af de 500 stærkeste supercomputere i verden er fremstillet i USA.

"Derfor er vores situation overordnet set meget vanskelig," sagde han.

Han var helt klar i mælet, når det handler om, hvor ansvaret skal placeres.

"Et meget stort antal entreprenører - for ikke at tale om embedsmænd - ved slet ikke, hvad supercomputere er. For dem er der tale om en eksotisk afart af maskiner, der blev skabt i 1920'erne, og hverken erhvervslivet eller myndighederne viser nogen interesse for supercomputere," sagde han.

Russiske fly tegnes på papir

Selv om supercomputere anvendes bredt i de vestlige lande til for eksempel byggeriet af fly, er kun få fly ifølge Medvedev blevet bygget i Rusland ved hjælp af supercomputere.

De fleste russiske fly tegnes fortsat på papir, selv om "kun en digital tilgang" kan føre til dramatiske forbedringer i kvalitet og reducere omkostningerne," sagde den russiske præsident.

Han lover nu at investere i supercomputer-teknologier og advarer samtidig om, at russiske produkter ikke vil være konkurrence-dygtige eller interessante for markederne uden supercomputer-kræfter bagved.

I hans planer ligger blandt andet ideer om nye universitet-uddannelser, udvikling af særlig software og udviklingen af grids, der vil gøre det muligt at koble mange computere sammen.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job