Artikel top billede

Intel afviser rygter: Atom-chip er på trapperne

Intel afviser blankt alle rygter om, at netbook-chippen Atom er forsinket. Den er på trapperne, lyder det bestemt fra Intel.

Computerworld News Service: Intel afviser alle rygter om, at lanceringen af de nye Atom-chip skal være udskudt til engang i 2010. De nye chip vil være klar til levering inden nytår, lyder den klare melding fra den amerikanske chip-kæmpe.

Det sker, efter der har floreret vedholdende rygter om, at selskabet skulle have udskudt lanceringen af Atom-platformen Pine Trail-M, der inkluderer Atom-chip, som bygger på en helt ny arkitektur.

Platformen integrerer en grafisk processor og hukommelses-controller direkte ind på Atom-chippen.

Har intet på sig

Men rygterne er fejlagtige, lyder det altså fra Intel, hvor chef for selskabet division for mobile platforme, Mooly Eden, fastholder, at Atom følger de tidligere planer til punkt og prikke.

Han vil dog ikke løfte sløret for den nøjagtige lanceringsdato, men siger, at Intel muligvis vil fremvise en prototype på en Pine Trail-M netbook på Intels udvikler-konference til september.

Rygterne om Pine Trails mulige forsinkelse er kædet sammen med rygter om, at Acer og Asustek har bremset planer om at lancere nye netbook-computere, så de næste nye modeller først vil sendt ud i butikkerne til næste år.

Bedre ydelse, mindre strøm

Pine Trail sigter efter at forbedre ydelsen i netbook-computere samtidig med, at strømforbruget er mindre.

Det sker ved at integrere hukommelses-controlleren, hvilket vil få processoren til at kommunikere hurtigere med hukommelsen.

En integreret grafisk processor vil desuden øge hastigheden, når det gælder afvikling af multimedia, mens det frigiver båndbredde til at processoren kan kommunikere med andre komponenter.

Intels nuværende netbook-arkitektur placerer grafik og hukommelse på to forskellige chip.

Intels 945GSE-chip i de nuværende Atom-baserede netbook-computere er blevet kritiseret for deres begrænsede grafiske evner sammenlignet med Nvidias Ion-platform, hvor Atom parres med GeForce-grafikchip.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere