Telia udfordrer TDC Play med ny musiktjeneste

Teleselskabet Telia lancerer nu tjenesten Fri Musik, hvor brugerne kan hente musik til et fast månedligt beløb. Konkurrenten Telenor har også en tjeneste i støbeskeen.

Artikel top billede

"Vores musikbutik er så nem at bruge og har så stort et udvalg af musik, at vi ønsker at have en åben dør for konkurrenternes kunder," siger Telias Peter Krogsgaard, der er direktør for salg og marketing. Foto: Ernst Tobisch/Telia

TDC var først med en musiktjeneste hos teleselskaberne. Virksomhedens kunder kan med tjenesten Play frit hente al den musik, som de ønsker.

Nu melder konkurrenten Telia sig ind i konkurrencen. Teleselskabet lancerer tjenesten Telia Fri Musik, hvor brugerne kan vælge mellem fem millioner musiknumre.

"Vi gør det både for at differentiere og også for hele tiden at udvide summen af fordele ved at være ved os," fortæller Peter Krogsgaard, der er direktør for salg og marketing.

Telia har i forvejen et koncept kaldet Telia Tirsdag, der giver selskabets kunder mulighed for at købe to biografbilletter om tirsdagen, hvoraf den ene er gratis.

"Film er vores hovedposition, men vi tager også musikken med, for mange af os vil gerne lige have nogle musiknumre på mobilen, og det skal vi også kunne gøre. Det er et komplementært produkt," uddyber Peter Krogsgaard.

Tjenesten er modsat Play ikke inkluderet i eksempelvis et bredbåndsabonnement. Derimod skal brugerne selv tilkøbe Fri Musik, som koster 79 kroner per måned. Inden for mobiltelefoni har kun Telias egne kunder adgang, mens tjenesten er åben for alle via adgang fra computer.

"Vores musikbutik er så nem at bruge og har så stort et udvalg af musik, at vi ønsker at have en åben dør for konkurrenternes kunder. Vi er så selvsikre, at vi tror på, at når de først har prøvet det her, så vil de gerne helt over til Telia, for det her er et godt produkt," siger Peter Krogsgaard.

Mange numre, men ingen danske

Telia har forhandlet aftalen med pladeselskaberne i stand på koncernniveau, og derfor giver Fri Musik adgang til fem millioner numre, mens TDC-kunder har adgang til to millioner.

TDC har dog slået hårdt på, at selskabet har forhandlet aftaler i stand med den danske musikbranche, og at den store styrke ligger her. Telias aftale indebærer internationale navne, men ingen danske.

"Vi har kørt efter de store pladeselskaber, og vores fokus har været at få så mange numre med som muligt. Der vil altid være nogle, som kommer på lidt senere," fortæller Peter Krogsgaard.

Han vil dog ikke selv kalde udspillet et angreb på TDC's Play, men han ser det mere som endnu et produkt, som Telias kunder skal have mulighed for at få.

Telenor er også på vej

Der kan senere på året være endnu et teleselskab på vej med en musiktjeneste. Således afslørede topchef i Telenor Danmark, Henrik Clausen, først i juni, at en aftale med musikselskaberne var ved at blive forhandlet på plads.

Siden har der dog været stille hos Telenor. Men der kommer til at ske noget, forsikrer Telenor-pressechef Peter Glüsing.

"Vi er på vej med noget, som helt sikkert vil udfordre branchen, og vi kommer med det inden så længe. Mere kan vi ikke sige på nuværende tidspunkt," siger pressechefen fra Telenor.

Henrik Clausen fortalte i juni, at det ny udspil ville komme efter sommer.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S