Visa-krav tager livet af de små selskaber

DIBS overtager de to betalings-gateways Fri Betaling og WebPay. De små betalingsformidlere har svært ved at klare nye sikkerhedskrav, siger ekspert i elektroniske betalingsløsninger.

Artikel top billede

DIBS Payment Services, hvis moderselskab er noteret i Stockholm, overtager Info-Connects to betalings-gateways, Fri Betaling og WebPay hvilket styrker DIBS's position som storebror på markedet for betalingsformidling i Norden.

Købet giver DIBS to nye kundebaser og styrker dermed selskabets position på det nordiske marked for betalingsformidling.

"At DIBS overtager Fri Betaling og WebPay viser, at de små PSP'er (payment service providers, red.) - også de veldrevne som disse to - har svært ved at klare de mange nye sikkerhedskrav fra Visa og MasterCard. Udviklingsomkostningerne er simpelthen for store for dem," siger Henning N. Jensen, seniorpartner hos Pluscon, der blandt andet rådgiver virksomheder om elektroniske betalingsløsninger.

Sidder på Dankort-betalinger

Med salget til DIBS ønsker Info-Connect at frigøre ressourcer til at fokusere på sine hovedprodukter som eksempelvis konference management-systemer.

"Købet af Fri Betaling og WebPay ligger i naturlig forlængelse af vores strategiske mål om at drive konsolideringen i markedet for betalingsløsninger," udtaler Lars Friis, direktør for DIBS i en pressemeddelelse.

E-handel har vind i sejlene, hvilket afspejler sig i regnskaberne hos DIBS, der formidler godt 80 procent af alle Dankort-transaktioner på nettet, hvilket selskabet tager mellem 50 øre og to kroner per styk for at formidle.

Sidste år steg omsætningen for betalingsformidleren med 29 procent og overskuddet med 33 procent, så DIBS er godt rustet til at slå til, når et godt køb viser sig.

Uden tekniske ændringer

Info-Connect har i snart 10 år drevet betalings-gateways under navnene WebPay og Fri Betaling sideløbende med hovedaktiviteter inden for it-løsninger til konferencecentre, hoteller og kasinoer.

DIBS og Info-Connect har i fællesskab udviklet en teknisk løsning, så Fri Betalings og WebPays kunder kan afvikle betalingstransaktioner gennem DIBS' systemer uden at skulle foretage tekniske ændringer.

DIBS overtager ikke nogen medarbejdere i forbindelse med købet og vil servicere de nye kunder fra sin eksisterende danske organisation.

Efter aftale mellem parterne offentliggøres købsprisen ikke.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S