Microsoft afviser aktiv dødshjælp til IE6

Søgegiganter og web-udviklere presser stadig på for at få internetbrugere til at skifte Internet Explorer 6 ud med en mere moderne browser. Microsoft er ikke klar til at trække support-stikket.

Artikel top billede

Der bruges mange mandetimer på at tilpasse websiders design, så de ser rigtige ud i den aldrende version 6 af Microsofts Internet Explorer (IE6). Og det er webudviklere verden over ved at være godt trætte af.

Men på trods af sine mere end otte år på bagen, er IE6 stadig verdens mest benyttede internetbrowser med en markedsandel på næsten 27 procent ifølge Net Applications.

Det skal være slut nu. I hvert fald hvis det står til den sammenslutning af web-entreprenører, der i sidste uge søsatte kampagnen IE6 No More, hvis mål er, at få folk til at opgradere deres browser.

Også Google og Digg råber til kamp mod den forældede browser.

Google hiver stikket

I længere tid har Google bedt sine brugere af blandt andet Gmail om at skrotte IE6. Det er dog stadig muligt at bruge den populære tjeneste sammen med den pensionsmodne browser. Men i denne uge valgte Google at skrue bissen på og lukke adgangen til det sociale netværk Orkut for IE6-brugere.

Orkut er det mest udbredte sociale netværk i Brasilien, og når IE6-brugere i dag forsøger at tilgå siden, mødes de med en meddelelse om, at de bliver nødt til at opgradere til Internet Explorer 8, Chrome eller Firefox.

Også hos den sociale bogmærke-tjeneste Digg overvejer man at smide IE6 ud i kulden.

"Her hos Digg bruger vores designere og udviklere meget tid på at sikre, at vores site fungerer på IE6 - en browser der er otte år gammel, og som er blevet opfulgt af to nye versioner. Det optager tid vi kunne bruge til at gøre Digg bedre," skriver Digg-uvikler Mark Trammel på sin blog.

Han regner med, at Digg til at starte med vil blokere for de funktioner, som besøgende skal være logget ind for at bruge.

Microsoft holder fast

Som et svar på den megen debat om IE6 skrev Chefen for Microsofts Internet Explorer team Dean Hachamovitch et indlæg på den officielle Internet Explorer blog, hvor han forsvarer Microsofts fortsatte support af den forhadte browser.

"Det er ikke en mulighed at droppe support af IE6, fordi vi har forpligtet os til at supportere den Internet Explorer, der fulgte med Windows i resten af styresystemets levetid," skriver han.

Ser man på markedsandelen for de forskellige browsere, der er på markedet, giver det da også god mening, at Microsoft endnu ikke ønsker at slippe grebet om IE6.

Samlet set er der flest, der bruger Internet Explorer 7 eller 8, der således i dag har en samlet markedsandel på 37 procent.

Selvom markedsandelen er faldet støt efter udruldningen af Internet Explorer 7 i 2007 og senere Internet Explorer 8, er Internet Explorer 6 stadig den enkelte browser, der har den største markedsandel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    It-projektleder med international sigte til Koncern IT

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos