Internt virus-kaos huserer hos KMD

En fejlfyldt antivirus-opdatering har drevet gæk med KMD, hvor den interne it-afdeling er kommet på overarbejde. Leverandøren CA beklager fejlen.

Artikel top billede

Som mange andre virksomheder har et af Danmarks største softwarehuse, KMD, været ude i et sandt virus-kaos med antivirus-produktet eTrust fra CA.

Efter en sikkerhedsopdatering med fejl i signaturfilen fra CA tidligt onsdag morgen har KMD med 3.000 medarbejdere oplevet, at det overfølsomme antivirus-program melder om virus, der ikke viser sig at være virus alligevel - en problemstilling, der går under betegnelsen falske positiver.

Den falske virusbeskyttelse går derefter ind og omdøber filnavnene.

"I den situation er det uhensigtsmæssigt, at filer omdøbes - men det vil i øvrigt være lige så uhensigtsmæssigt, om de blev sat i karantæne. Fejl er simpelt hen uhensigtsmæssige," forklarer KMD's it-sikkerhedschef Torsten Friis til Computerworld om onsdagens virushovedpine.

Torsten Friis fortæller, at KMD's interne it-afdeling har haft en del irriterende ekstraarbejde i forbindelse med at modgå antivirus-bøvleriet på mange af KMD's computere, men "det er jo blandt andet netop sådanne situationer, man har en supportafdeling til," siger han.

Ærgerligt med fejl

For at imødegå de falske positiver har KMD's interne it-afdeling ændret i sin sikkerhedspolitik og derefter bedt medarbejderne om at genstarte deres Windows-maskiner.

CA udsendte i går klokken 14 en ny sikkerhedsopdatering, der rullede problemerne tilbage fra før virus-kaoset indtraf, men der kan stadig godt være efterdønninger for KMD-medarbejderne efter miseren.

"Det er helt afhængigt af, om de har fået ødelagt en fil ved at få den omdøbt. I så fald har de skulle have den gendannet, og det er da et irritationsmoment," siger Torsten Friis, der bevarer roen selv om mange af KMD's maskiner har været inficeret med de falske virus-alarmer.

"Det er ærgerligt, at der er blevet udsendt en forkert opdatering, men man må erkende, at det kan ske. Alternativet er ikke at have et antivirusprogram - og det er indlysende langt, langt værre. Der kan også opstå en fejl på en bils styretøj - det må man så reparere. CA reagerede helt professionelt - som forventet, forklarer han til Computerworld.

Sidder klar ved telefonerne

Hos CA er der røde ører, over den forkert udsendte anti-malware til sine CA Threat Manager-kunder.

Selskabet understreger, at dets privatkunder ikke er berørt over fejlopdateringen. Samtidig har CA udgivet et værktøj til at få styr på de filer, der ved en fejl er havnet i karantæne.

Kunder kan kontakte CA-supporten eller væbne sig med lidt tålmodighed, før det bliver uploadet til nettet.

"CA arbejder meget hårdt på at løse de problemer og assistere de kunder, som er blevet berørt samt finde årsagen til fejlopdateringen," lyder det i en officiel meddelelse fra CA, som selskabets direktør i Danmark, Henrik Nilsson, har sendt til Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS