Fem kritiske opdateringer til Windows i næste uge

Manglende forklaringer gør tirsdagens opdateringer til et mysterium, siger analytiker.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft fortalte i går, at der vil blive tilbudt fem sikkerheds-opdateringer den 8. september. De er alle i kategorien 'kritiske', og de handler om Windows.

I modsætning til tidligere måneder, hvor Microsoft på forhånd har varslet detaljerne i de kommende opdateringer, er der denne gang ingen antydning af, hvad der er i vente, siger Andrew Storms, der er 'director of security operations' ved nCircle Network Security.

"Det er et tåget varsel," siger han. "Jeg ved ikke rigtig, hvad jeg skal sige. Det ser ud som om, det er noget, der ikke må komme ud til offentligheden."

Det afholder dog ikke Andrew Storms fra at spekulere.

"Måske er det en ny ATL-opdatering," siger han med en hentydning til fejlene i 'Active Template Library' (ATL), der er et Microsoft kode-'bibliotek', som virksomheden bruger til at skabe software sammen med tredjeparts-udviklere.

Microsoft erkendte i juli, i forbindelse med to nød-opdateringer, der skulle rette seks fejl i softwaren, at ATL havde visse sårbarheder. Siden da har Microsoft og flere andre leverandører, som for eksempel Adobe, frigivet flere opdateringer til de programmer, der har arvet ATL-fejlene.

"Det ville ikke komme som nogen overraskelse, hvis der stadig er ATL-fejl, der skal rettes. Men jeg tror egentligt, at det er mere sandsynligt, at den slags opdateringer vil komme fra tredjeparts-udviklerne," siger Andrew Storms.

Vista og Server 2008

Alle de fem opdateringer, der bliver frigivet næste uge, er kategoriserede som 'kritiske', og de påvirker forskellige versioner af både klient- og server-versionerne af Windows. Fire ud af de fem handler om Vista specifikt og Windows Server 2008, fortæller han desuden.

Alle de fire opdateringer til Vista er som sagt kritiske og de samme fire opdateringer påvirker desuden også Windows Server 2008, som er den nyeste produktions-version af Microsofts server-software. I forhold til Server 2008 er tre af opdateringerne kritiske, mens den fjerde er kategoriseret som "vigtig", hvilket er det næsthøjeste trusselsniveau.

Der vil desuden også blive frigivet opdateringer til Windows 2000, Windows XP and Windows Server 2003.

"Jeg ville ikke have forventet at se Microsofts nye styresystem være kritisk," bemærker Andrew Storms. "Det er også usædvanligt, at alle opdateringerne er til Windows. Det er helt sikkert at betegne som en ekstraordinær begivenhed."

Han fortæller desuden, at Microsoft ikke vil frigive opdateringer til den sårbarhed, der for nyligt blev fundet i virksomhedens populære Internet Information Services (IIS) Web server. "Man kan heller ikke forvente, at det kan rettes så hurtigt," tilføjer han, efter han har læst og tolket varslingens formuleringer.

Microsoft lovede tirsdag, at selskabet vil rette fejlene i ISS 5.0, 5.1 og 6.0 hurtigst muligt, men analytikere har hele tiden sagt, at det vil være højst usandsynligt, at Microsoft vil have de opdateringer klar til på tirsdag.

For nylig har Microsoft tilbudt ni opdateringer 11. august, de to nød-opdateringer i slutningen af juli og seks opdateringer, der udkom som sædvanligt på "patch tuesday" ('opdaterings-tirsdag', red.) den 14. juli.

De fem nye opdateringer vil blive frigivet tirsdag 8. september klokken 20 dansk tid.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job