Danske milliard-kæmper i finans-it slår sig sammen

To af de største spillere inden for dansk finans-it etablerer et fælles selskab, der får over 1.000 ansatte.

Artikel top billede

To gamle spillere på det danske it-marked slår pjalterne sammen i et nyt selskab i håb om at kunne udnytte stordriftsfordele.

De garvede selskaber er Skandinavisk Data Center (SDC) og Bankernes EDB Central (BEC), som hver omsætter for lidt over en milliard kroner. Begge selskaber er specialiserede inden for finans-it.

Ifølge John Lundsgaard, der er bestyrelsesformand i SDC, er der i disse år et stigende behov for fælles it-platforme samt integrerede løsninger.

"For at være på forkant med denne udvikling og sikre, at vi kan levere innovative it-løsninger til pengeinstitutterne på en konkurrencedygtig måde, er det helt oplagt at forene de solide kompetencer hos BEC og SDC i én slagkraftig enhed," siger John Lundsgaard i en pressemeddelelse.

Navnet på det ny selskab er endnu ikke fastlagt, men det vil ifølge parterne blive offentliggjort i nærmeste fremtid.

"Foruden udvikling af nye systemer, så samler vi også selskabernes daglige drift af edb-systemerne i én enhed, og der vil der, med den meget store volumen vi opnår, også være nogle klare kontante fordele at hente," fortsætter John Lundsgaard.

Langt tilløb

Ifølge bestyrelsesformand Gert R. Jonassen fra BEC har sammenlægningen været længe undervejs.

"Nu sker det omsider, og det er glædeligt, men vi går roligt frem og realiserer fordelene ved samarbejdet i takt med, at begge virksomheder er klar til det," siger Gert R. Jonassen.

Han forventer, at en fusion kan give billigere produkter til bankerne.

"I en tid med meget fokus på omkostningsniveauet i landets pengeinstitutter er det glædeligt, at vi med det nye fælles selskab, kan se frem til billigere og endnu stærkere it-løsninger, der i sidste ende kan bidrage til at øge pengeinstitutternes konkurrenceevne," siger BEC-bestyrelsesformanden.

De to selskaber har mere end 1.200 ansatte tilsammen. Ny direktør bliver Hans Erik Mørk, der tidligere har været it-direktør i Danske Bank.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job