KPMG stævnes for en milliard kroner i Bagger-sag

IT Factory-revisoren KPMG og Stein Baggers bestyrelse med Asger Jensby i spidsen bliver nu officielt opkrævet en milliard kroner af kurator Boris Frederiksen.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

Revisionsselskabet KPMG er i dag blevet officielt stævnet for knap en milliard kroner af IT Factory-kurator Boris Frederiksen.

Mere præcis lyder kravet mod KPMG på 987.151.142 kroner.

KPMG er ifølge kreditorerne, som blandt andet tæller Danske Bank og IBM, medansvarlige for Stein Baggers milliardsvindel, der i december 2008 trak tæppet fuldstændigt væk under IT Factory.

Det skriver TV2.

Bestyrelsen må bøde

Heller ikke IT Factory-bestyrelsen med it-finansmanden Asger Jensby og tidligere IBM- og TDC-direktør Henning Børgesen slipper for et erstatningskrav fra kurator Boris Frederiksen.

Ifølge kuratoren skal bestyrelsen bøde med 30 millioner kroner som medansvarlige i en af Danmarkshistoriens største svindelnumre.

Der er i kuratorredegørelsen lagt væk på, hvad de to bestyrelsesmedlemmer er i stand til at betale.

"I forhold til bestyrelsesmedlemmerne, Asger S. Jensby og Henning Børgesen, er påstanden i stævningen beløbsmæssigt begrænset til 30 mio. under hensyntagen til konkursboets vurdering af de pågældendes betalingsevne," skriver Boris Frederiksen i kuratorredegørelsen.

Læs også: Her er it-branchens krav til Stein Bagger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS