SAP og Salesforce bag de første store Wave-apps

Store virksomheder som SAP og Salesforce.com er i fuld gang med at udvikle de første store applikationer til Google Wave.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Kommunikations- og samarbejdsplatformen Google Wave skaber allerede nu interesse hos applikationsleverandører som for eksempel Salesforce.com og SAP.

Begge virksomheder har skabt prototyper på applikationer ved hjælp af Wave, som netop er blevet frigivet i en preview-udgave til omkring 100.000 brugere.

Wave kombinerer en række teknologier som for eksempel dokument-deling og instant messaging i et real-time samarbejde, hvilket du kan læse mere om her.

SAP Research og NetWeaver udviklingshold har ved hjælp af Wave skabt en applikation, der går under navnet Gravity.

[b]Procesmodeller med Wave[/url]
I demonstrationsvideoen bliver Gravity brugt til udvikle procesmodeller for en hypotetisk sammenlægning mellem et forsikringsselskab og en bank. Når de er færdige, bliver procesmodellerne eksporteret ind i SAP's BPM (business process modeling) software til videre brug.

I mellemtiden har Salesforce.com skabt en udvidelse, der udnytter Wave til kundeservice.

En demonstrationsvideo viser, hvordan en kunde, der har brug for support, kan bruge Wave til at føre en dialog med en automatiseret support-robot.

Systemet skaber desuden en rapport om sagen i Salesforce.com. Hvis robotten ikke kan svare på brugerens spørgsmål, kan han i stedet bede om at snakke med et rigtigt menneske.

[b]Google overvejer at sælge andres løsninger[/url]
Ifølge et officielt blogindlæg er Google i gang med at overveje mulighederne for at skabe en "kommerciel Wave store", hvorigennem disse og andre applikationer kan sælges.

Men selv om Wave er et spændende stykke teknologi, så kan teknologien endnu ikke leve op til virksomhedernes krav, siger analytiker hos Redmonk Stephen O'Grady.

"Brugervenligheden skal forbedres, inden software-leverandører og virksomheder kan bruge det. Det er stadig uoverskueligt svært for ikke-tekniske brugere, så Google bør samarbejde med potentielle partnere om at fjerne overflødig kompleksitet og sørge for, at kun de nødvendige forretnings-funktioner er tilgængelige," tilføjer han.

Google anerkender i et officielt blogindlæg i denne uge, at Wave stadig er under udarbejdelse, og at teknologien endnu ikke "er helt klar til prime time".

Derudover fortæller Google, at enkelte nøglefunktioner, som for eksempel
draft mode, endnu ikke er implementeret.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S