Ny Wi-Fi-teknologi tillader peer-to-peer

Ny standard gør det muligt at koble Wi-Fi-enheder direkte til hinanden uden brug af et hotspot.

Artikel top billede

Wi-Fi Alliance, der blandt andre tæller Intel, Cisco, Microsoft og Apple, er på trapperne med en Wi-Fi-teknologi, der gør det muligt at koble Wi-Fi-enheder direkte sammen uden brug af et hotspot.

Dermed bliver det lettere at dele indhold mellem mobiltelefoner og computere, der undersøtter Wi-Fi, ligesom for eksempel opkobling til en printer kan foretages uden om selve netværket.

Wi-Fi Alliance meddeler, at man næsten er færdig med specifikationen, og både Businessweek og Engadget skriver, at Wi-Fi Alliance fra næste sommer vil begynde at godkende nye produkter til teknologien med stemplet "Wi-Fi CERTIFIED Wi-Fi Direct."

Wi-Fi peer-to-peer

Wi-Fi Direct, der tidligere blev udviklet under kodenavnet "Wi-Fi peer-to-peer," kan implementers på alt lige fra mobiltelefoner og bærbare computere til printere og høretelefoner.

"Wi-Fi Direct repræsenterer et spring fremad for vores industri. Wi-Fi-brugere over hele verden vil få gavn af en teknologi-løsning til at overføre indhold eller dele applikationer hurtigt og let mellem enheder, selv når der ikke er noget Wi-Fi adgangspunkt i nærheden," udtaler lederen af Wi-Fi Alliance Edgar Figueroa i en pressemeddelse.

Ifølge meddelsen fra Wi-Fi Alliance vil Wi-Fi Direct understøtte WPA2-sikkerhed og hvad angår rækkevidde og hastighed mellem enhederne, er det de samme, som man kan opleve, når man på sædvanlig vis er koblet op til et hotspot.

Wi-Fi-standarden 802.11n, der netop er godkendt, understøtter hastigheder på op til 600 Mbit/s, mens man med forgængeren 802.11g maksimalt kan nå op på 54 Mbit/s.

Konkurrent til Bluetooth?

Meddelsen fra Wi-Fi Alliance kommer samtidig med, at der arbejdes på højtryk på den kommende Bluetooth 3.0-standard, der vil øge hastigheden til 24 megabit i sekundet fra tre megabit i sekundet.

Selvom der er tale om Blouetooth-teknologien, anvender 3.0-standarden 802.11n-protokollen fra Wi-Fi til at opnå de høje hastigheder.

"Vi forventer, at Bluetooth 3.0 vil finde vej ind i pc'er, mobiltelefoner, videokameraer, kameraer, tv, digitale fremvisere - ethvert produkt, som forbrugeren bruger til at overføre store datafiler såsom video, fotografier eller endda hele musikbiblioteker," har Michael Foley, leder af Bluetooth Special Interest Group, tidligere udtalt.

Mens WiFi generelt har den fordel, at rækkevidden er længere en med Bluetooth, så er Bluetooth omvendt kendt for at have et lavt energiforbrug i forhold til WiFi.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos