Droid-mobilen er sidste udkald for Motorola

ComputerViews: Det skal være nu, Motorola vender flere års dårlige resultater, hvis mobilproducenten skal have en fremtid på den globale mobilscene.

Artikel top billede

Her er Motorolas smartphone, der skal få mobilproducenten tilbage på sporet. Foto: Motorola

ComputerViews: Motorola DynaTac. Det hed verdens første mobiltelefon, der røg på markedet.

Dengang satte Motorola standarden for, hvad en mobiltelefon var.

Siden har Motorola holdt sig i toppen som en af verdens førende mobilproducenter, men i de senere år er det gået den forkerte vej. Og desværre for Motorola med alt for hurtige skridt.

Den seneste salgssucces hos Motorola var mobiltelefonen Razr, som med sit smalle design appellerede til mobilbrugernee. Den blev solgt i over 100 millioner eksemplarer. Men det var helt tilbage til 2004, at den blev lanceret.

Ingen andre Motorola-telefoner har siden appelleret til mobilkunderne i samme grad. Faktisk har det stået så slemt til, at virksomhedens egen topchef, Sanjay Jha, på et tidspunkt sagde, at hans kone ikke ville have en Motorola-mobil, fordi den var for besværlig at bruge.

Smartphones rykker

Siden lanceringen af Razr er der sket et skred i mobilmarkedet. De traditionelle mobiltelefoner er på retur, mens kunderne i stadig højere grad efterspørger smartphones. Markedet er specielt attraktivt, fordi det er i vækst, og avancerne per solgt enhed er højere end hos de traditionelle mobiler.

Det marked vil Motorola nu forsøge få en bid af med lanceringen af smartphonen Droid. Og det skal også være nu, for den amerikanske mobilproducent kører med dundrende underskud.

Mobilproducenterne Nokia, Research in Motion, Apple og HTC er allerede kørt af sted med smartphone-lokomotivet, og spørgsmålet er, om Motorola nu kan få en pladsbillet i sidste time.

Hvis ikke ligner det en kedelig afslutning på det mobileventyr, som Motorola selv skød i gang i 1980'erne. Et eventyr, som i de senere år har marginaliseret mobilproducentens position på det globale mobilmarked.

En epoke slutter?

Kun 4,7 procent af verdens solgte mobiltelefoner var ifølge IDC behæftet med et Motorola-logo i årets tredje kvartal. Det er markant dårligere end et år tidligere, hvor otte af hver hundrede solgte mobiltelefoner kom fra Motorola.

Selskaberne Nokia, Samsung og LG lægger alle pæn afstand til Motorola, men også Sony Ericsson sælger flere mobiltelefoner end den amerikanske producent på det samlede mobilmarked.

Derfor er det nu sidste udkald for Motorola, hvis selskabet igen skal gøre sig som en stærk spiller på mobilmarkedet. Flopper Droid, kan det meget vel også betyde farvel og tak til en epoke med Motorola som en betydningsfuld spiller på mobilmarkedet.

Spændende bliver det i hvert fald at følge, hvordan forbrugerne tager imod Droid-telefonen fra Motorola.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S