Surround-radio på vej

Den tyske forskningsinstitution Frauenhofer er kommet med en udvidelse til DAB-standarden, så surround-informationer kan indlejres i bitstrømmen til en radiomodtager.

Indhold

Den digital radiostandard DAB bygger på MPEG2 layer 2, hvilket er en komprimering beregnet til høje bitrater. Men DAB er designet i 1987, hvilket betyder, at der ikke er taget hensyn til surroundsound i standarden.

Det retter Frauenhofer-Institut nu op på ved deres forslag til udvidelse af DAB- standarden kaldet SAC eller Spacial Audio Coding. Denne udvidelse bygger på, at DAB har en lavhastigheds-datakanal ved siden af bitstrømmen med lyd.

I denne datakanal, der ellers er beregnet til at sende ekstra oplysninger om udsendelserne, indkodes surround-informationerne med en datahastighed på 16 kilobit/s.

Denne indkodning giver ikke fuldt diskrete kanaler som Dolby 5.1 eller DTS, men ifølge Frauenhofer skulle rumoplevelsen være fyldestgørende.

Ved at anvende datakanalen til disse ekstra informationer opretholdes kompatibiliteten til ændre DAB-radioer, der ikke har indbygget surround-dekoder, idet disse ældre systemer simpelthen ignorerer de ekstra informationer i bitstrømmen.

De første forsøgsudsendelser er foretaget i Tyskland, og SAC er under behandling af Motion Pictures Experts Group med henblik på standardisering. Havde DAB været en nyere løsning, havde det oplagte valg været MPEG-4 AAC (Advanced Audio Profile ), der netop er designet til multikanallyd med en lav båndbredde.

Frauenhofer har dog også et par godbidder til MPEG4 på banen, nemlig profilerne AVC og HE-AAC optimeret til Intels Xscale PXA27x processor med Wireless MMX. AVC er Advanced Video Codec og giver mulighed for afspilning af video med en opløsning på 320 x 240 pixels med 25 billeder i sekundet. HE-AAC står for High Efficiency Advanced Audio Codec, og tillader højkvalitets stereolyd med en datahastighed på 48 kilobit/s.

Dermed kommer der nu alternativer til Microsofts medieafspiller på mobile enheder. Og vel og mærke alternativer, som overholder MPEG4-standarden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS