Cisco stiller gratis telepresence til rådighed på COP15

Klima-it: Cisco har en gave klar til deltagerne ved klimatopmødet i København: Gratis telepresence til alle.

Artikel top billede

Illusionen af at befinde sig i samme rum forstærkes af, at bordet i lokalet i den ene ende af verden, fortsætter over i billedet fra den anden ende af verden. Ciscos nordiske chef, Niels Christian Furu, ses her forrest til venstre.


Hvorfor rejse til topmøde, når man kan blive hjemme?
Eller rettere: Det er ikke nødvendigt for verdens forskellige
organisationer at sende alle deres repræsentanter af sted, når nogle få kan klare ærterne.

Det kan de, fordi de under hele COP15-konferencen, der strækker sig over små 14 dage fra 7. til 18. december, gratis kan bruge de fire telepresence-rum, som netværkskæmpen Cisco stiller til rådighed.

De fire rum er koblet op til 77 Cisco-kontorer og 20 danske ambassader over hele verden. Herfra kan de delegerede holde møder med deres bagland, på tværs af tid og sted.

Telepresence-rum er ikke bare et web-kamera i et kontorlokale.

Der er høje krav lyd og billedkvalitet, og indretningen giver deltagerne oplevelsen at sidde i samme rum. For eksempel fortsætter det konferencebord, deltagerne sidder ved i den ene ende kameraet, sin runding ind i det billede, de kigger på.

I sin egen organisation har Cisco installeret 650 Telepresence-enheder fordelt på over 200 byer i 45 lande. Det har nedbragt Ciscos rejserelaterede udledning af drivhusgasser med cirka 181.319 tons, oplyser virksomheden.

Vær med, men bliv hjemme

1.500 organisationer er akkrediteret til at komme til København. Der er repræsentanter fra 192 landes officielle regeringer, men derudover tusindvis af NGO'er og 3.000 pressefolk.

Niels Christian Furu, som har ansvaret for Ciscos forretninger i Norden og i Benelux-landene, betegner københavner-topmødet som en oplagt begivenhed at vise, hvordan det er muligt at skære godt og grundigt ned på de klimabelastende flyrejser.

"Ønsker man at spare flybilletter og klimapåvirkning, er telepresence en måde at gøre det på. Så kan man lade nogen af folkene blive hjemme i Caracas, Johannesburg eller Sidney, og lade repræsentanter i København booke Cisco-rummene til at holde fjerndistancemøde med deres kolleger," siger han.

Måske skal de sælges videre

Ud over sponsoratet af de fire telepresence-rum har Cisco lanceret Global Climate Change Meeting Platform, der vil køre hele 2010.

I fire FN-kontorer og i det danske klimaministerium installeres telepresence-systremer. De befinder sig i FN-bygningen i New York, i UNFCC (United Nations Framework Convention on Climate Change) i Bonn, der er permanent ansvarlig for COP-konferencerne.

Et tredje befinder sig i UN Palais de Nation i Geneve, Schweiz, der er hovedkvarter for cirka 40 FN-organisationer og i øvrigt er FN's it-hovedkvarter.

Endelig er der et rum i UNEP (United Nations Environment Programme) i Nairobi, og altså et i det danske klimaministerium.

"Tanken er, at når alle detaljerne skal på plads efter COP15, kan de mødes via telepresence i stedet for hele tiden at skulle flyve til hinanden. Så kan de fortsætte møderne uden at skulle rejse."

Tocifret millionbeløb

Den danske regering har præsidentskabet for COP-konferencen hele 2010, indtil Mexico overtager i decemeber.

Om rummene skal sælges til FN, når året er omme, vil tiden vise.

"Vi håber da, de er blevet så glade for det, at de har lyst til at beholde det, men vores donation rækker 2010 ud," siger Niels Christian Furu.

Det er langt fra gratis for Cisco at stille teknologi til rådighed for klimatopmødet.

"Det drejer sig om et væsentligt tocifret millionbeløb i danske kroner," siger Niels Christian Furu, uden at ville afsløre det faktiske budget.

"Vi har som stor virksomhed et socialt ansvar. Det er meget effektivt at lade være med at reje med jetfly over Atlanten hele tiden. Dermed er donationen helt i tråd med konferencens formål, og det giver god mening."

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS