Cisco stiller gratis telepresence til rådighed på COP15

Klima-it: Cisco har en gave klar til deltagerne ved klimatopmødet i København: Gratis telepresence til alle.

Artikel top billede

Illusionen af at befinde sig i samme rum forstærkes af, at bordet i lokalet i den ene ende af verden, fortsætter over i billedet fra den anden ende af verden. Ciscos nordiske chef, Niels Christian Furu, ses her forrest til venstre.


Hvorfor rejse til topmøde, når man kan blive hjemme?
Eller rettere: Det er ikke nødvendigt for verdens forskellige
organisationer at sende alle deres repræsentanter af sted, når nogle få kan klare ærterne.

Det kan de, fordi de under hele COP15-konferencen, der strækker sig over små 14 dage fra 7. til 18. december, gratis kan bruge de fire telepresence-rum, som netværkskæmpen Cisco stiller til rådighed.

De fire rum er koblet op til 77 Cisco-kontorer og 20 danske ambassader over hele verden. Herfra kan de delegerede holde møder med deres bagland, på tværs af tid og sted.

Telepresence-rum er ikke bare et web-kamera i et kontorlokale.

Der er høje krav lyd og billedkvalitet, og indretningen giver deltagerne oplevelsen at sidde i samme rum. For eksempel fortsætter det konferencebord, deltagerne sidder ved i den ene ende kameraet, sin runding ind i det billede, de kigger på.

I sin egen organisation har Cisco installeret 650 Telepresence-enheder fordelt på over 200 byer i 45 lande. Det har nedbragt Ciscos rejserelaterede udledning af drivhusgasser med cirka 181.319 tons, oplyser virksomheden.

Vær med, men bliv hjemme

1.500 organisationer er akkrediteret til at komme til København. Der er repræsentanter fra 192 landes officielle regeringer, men derudover tusindvis af NGO'er og 3.000 pressefolk.

Niels Christian Furu, som har ansvaret for Ciscos forretninger i Norden og i Benelux-landene, betegner københavner-topmødet som en oplagt begivenhed at vise, hvordan det er muligt at skære godt og grundigt ned på de klimabelastende flyrejser.

"Ønsker man at spare flybilletter og klimapåvirkning, er telepresence en måde at gøre det på. Så kan man lade nogen af folkene blive hjemme i Caracas, Johannesburg eller Sidney, og lade repræsentanter i København booke Cisco-rummene til at holde fjerndistancemøde med deres kolleger," siger han.

Måske skal de sælges videre

Ud over sponsoratet af de fire telepresence-rum har Cisco lanceret Global Climate Change Meeting Platform, der vil køre hele 2010.

I fire FN-kontorer og i det danske klimaministerium installeres telepresence-systremer. De befinder sig i FN-bygningen i New York, i UNFCC (United Nations Framework Convention on Climate Change) i Bonn, der er permanent ansvarlig for COP-konferencerne.

Et tredje befinder sig i UN Palais de Nation i Geneve, Schweiz, der er hovedkvarter for cirka 40 FN-organisationer og i øvrigt er FN's it-hovedkvarter.

Endelig er der et rum i UNEP (United Nations Environment Programme) i Nairobi, og altså et i det danske klimaministerium.

"Tanken er, at når alle detaljerne skal på plads efter COP15, kan de mødes via telepresence i stedet for hele tiden at skulle flyve til hinanden. Så kan de fortsætte møderne uden at skulle rejse."

Tocifret millionbeløb

Den danske regering har præsidentskabet for COP-konferencen hele 2010, indtil Mexico overtager i decemeber.

Om rummene skal sælges til FN, når året er omme, vil tiden vise.

"Vi håber da, de er blevet så glade for det, at de har lyst til at beholde det, men vores donation rækker 2010 ud," siger Niels Christian Furu.

Det er langt fra gratis for Cisco at stille teknologi til rådighed for klimatopmødet.

"Det drejer sig om et væsentligt tocifret millionbeløb i danske kroner," siger Niels Christian Furu, uden at ville afsløre det faktiske budget.

"Vi har som stor virksomhed et socialt ansvar. Det er meget effektivt at lade være med at reje med jetfly over Atlanten hele tiden. Dermed er donationen helt i tråd med konferencens formål, og det giver god mening."

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S