TDC fyrer op mod 250 ansatte

Danmarks største teleselskab står foran en større fyringsrunde, der især rammer teknikere.

Artikel top billede

Administrerende direktør Henrik Poulsen skal nu gennemføre sin første store fyringsrunde i TDC.

Der er udsigt til en massefyring i TDC.

Det fremgår af en udtalelse, som århusianske Teleafdeling 8, der hører under Dansk Metal, har udsendt.

Fyringsrunden står til at ramme teknikere, der er beskæftiget i enheden Installation, og den vil ramme op mod 250 TDC-ansatte.

"Vi tager kraftig afstand fra at TDC, på et tidspunkt hvor der er offentliggjort et meget positivt kvartalsregnskab, har meldt ud om overtallighed i Installation i 2010 og at TDC ikke er villige til at fastholde medarbejderne i 2010, når der ifølge ledelsen er brug for medarbejderne i 2011," står der i meddelelsen.

Regnskabet, som Metal-arbejderne henviser til, viste et overskud på 2,5 milliarder kroner i årets første ni måneder.

Fyringsrunden bliver over for epn.dk bekræftet af kommunikationsdirektør Nicolaj Due. Den kommer kun et døgn efter, at de fem kapitalfonde, der ejer TDC, meddelte, at de forbereder et salg af virksomheden.

"Set i lyset af udmeldingen om at der i 2010, i Installation er behov for personalereduktioner i størrelsesordenen 150-250 medarbejdere, opfordrer vi til at overtid begrænses til et minimum. Den overtid der optjenes, opfordrer vi til at afvikle som afspadsering i stedet for udbetaling," hedder det videre i udtalelsen fra Teleafdeling 8.

Der er tale om en massefyring, fordi over 30 ansatte skæres væk.

Topchef har nævnt risikoen

Dermed skrumper medarbejderstaben i TDC endnu mere. I 2003 var der 16.014 ansatte i den danske del af TDC, men i dag ligger tallet lige omkring de 10.000.

Administrerende direktør Henrik Poulsen sagde i april til Computerworld, at der nok ville blive skåret i medarbejderstaben i 2009.

"Der er ingen tvivl om, at vi ikke slipper helt udenom reduktioner i 2009. Det vigtige for os er at tage bestik af, hvad den makroøkonomiske krise betyder og samtidig forholde os til, hvad der skal til for at sikre en tilfredsstillende udvikling i vores indtjening," lød det dengang fra Henrik Poulsen.

De 2,5 milliarder kroner i de første ni måneder var dermed ikke tilfredsstillende i forhold til de mål, som koncernen har sat.

Første fyringsrunde under Henrik Poulsen

Denne fyringsrunde er den første under den nuværende administrerende direktør og koncernchef, Henrik Poulsen.

I september sidste år gennemførte TDC også en større fyringsrunde, men det var under daværende topchef Jens Alder. Dengang blev 400 medarbejdere afskediget.

"Bægeret er ved at flyde over, folk kan snart ikke kapere mere. De bedste siger farvel og tak i stedet for at blive fyret," fortalte afdelingsformand Leif Hartmann fra Dansk Metal Tele Øst dengang til Computerworld.

Det var det tidspunkt ikke mere end fem måneder siden, at den seneste fyringsrunde under Jens Alder havde fundet sted. I april 2008 røg 100 medarbejdere i en sparerunde.

Fænomenet fyringer var dog allerede godt kendt i TDC inden Jens Alders tiltræden. Hans forgænger, Henning Dyremose, fik tilnavnet Fyremose, fordi han havde skåret kraftigt ned i medarbejderstaben hos TDC.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S