Dine lovlige iPhone-apps kan være hacker-værktøj

Skadelige iPhone-applikationer kan ifølge en app-udvikler nemt sniges gennem Apples godkendelses-procedure.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Skadelige iPhone-applikationer, som Apple uforvarende kommer til at godkende, kan ifølge en udvikler angribe selv iPhones, der ikke er blevet "jailbroken," det vil sige ulovligt låst op.

Flere sikkerhedseksperter mener, at det ikke ligefrem bør overraske nogen.

"Hvis man forstår, hvordan sikkerheden på iPhone fungerer, så tror jeg ikke, at det her kommer som nogen overraskelse," siger Charlie Miller, der er analytiker hos Independent Security Evaluators, som i juli demonstrerede en SMS-sårbarhed, der kunne give hackere kontrol over telefonen.

Den schweiziske iPhone-udvikler Nicholas Seriot beskriver i en rapport en proof-of-concept-applikation [pdf] ved navn SpyPhone, der kan finde og ændre dine kontakter, finde tidligere internetsøgninger, gemme GPS- og Wi-Fi-lokationer samt kopiere alt du nogensinde har indtastet på telefonen på nær dine kodeord.

Guf for hackere

Den kan dog ikke downloades fra App Store. Og den udgør ikke en direkte trussel mod dine kodeord og e-mails, men det kan have interesse for markedsføringsfolk, spammere, tyve, konkurrenter og politi, mener han.

Apple ville selvsagt aldrig med vilje tillade en sådan applikation i App Store.

Selskabet har givet udtryk for, at virksomheden afviser 10 procent af de indsendte apps med henvisning til, at de er "upassende" og i visse tilfælde endda forsøger at stjæle personfølsomme data.

Ifølge Nicholas Seriot er det altså muligt at snyde sig ind i App Store.

Det kan gøres ved at forsinke aktiveringen af spywaren, kryptere trafikken eller ved at ændre på tingene under runtime, hævder han.

Dino Dai Zovi og Miller bemærker, at Seriots rapport sætter fokus på en tilgang hos Apple, som er forskellig fra tilgange ved åbne platforme som Android.

Her går det galt

Apple har en ensrettet one-size-tilgang til data-tilgængelighed, så selvom det er et spil, brugeren har downloadet, så har det teknisk set adgang til brugerens kontakter og indtastninger.

På Android får brugerne at vide, hvilke data der gives adgang til, når brugeren installerer en applikation, men selve evalueringen af hver app er ikke nær så streng.

Seriots rapport opsummerer grundlæggende alle de ting, som en skadelig app kan udnytte ved Apples tilgang.

Rapporten konkluderer, at kun Apples menneskelige app-censorer står i vejen.

"Det er i store træk op til dig som bruger at bestemme, hvilke oplevelser du ønsker," siger Dai Zovi.

"Vil du have den større frihed under større risici for denne type spyware, eller vil du have den sikkerhed, det giver - selvom det dog er en ufuldkommen sikkerhed - at Apple gennemgår disse applikationer?"

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S