Oracle jager storkunde væk med licenskrav

Oracles million-store ekstraregning for licenser til Post Danmark tyder på, at databaseleverandøren slet ikke er interesseret i at beholde sin gamle kunde, mener ekspert.

Artikel top billede

"Ser man isoleret på adfærden, tyder det ikke på, at Oracle er interesseret i at fortsætte samarbejdet."

Sådan lyder vurderingen fra CBS-lektor Henrik Merkelsen, som er ekspert i kommunikation og krisestyring.

"Man bør generelt ikke holde så hårdt på sin ret, hvis det er en kunde, man ønsker at beholde. Men Oracle kan jo også bare have klokket i det."

Baggrunden for det eventuelle klokkeri, er den tocifrede millionregning, som Oracle, ifølge Version 2, har sendt til Post Danmark og det svenske Posten AB.

De to virksomheders fusion sidste år affødte navnet Posten Norden AB, og det navneskifte har udløst en ekstraregning for licenser fra Oracle på 12 procent af det beløb, som virksomheden har Oracle-licenser for. En betaling, som den fusionerede postvirksomhed angiveligt ikke får noget som helst ud af.

Posten AB har gennem tiden købt Oracle-licenser for et trecifret millionbeløb.

Overpriser tager man kun én gang

"Vil man bevare den gode kunderelation, skal man ikke tage overpriser. Kuponhæfterne kan jo heller ikke sælge et sæt kobbergryder til 200 kroner til den samme kunde mere end en gang. Så har folk opdaget, at det er noget skidt," siger Henrik Merkelsen, som understreger, at han ikke kender detaljerne i sagen mellem Posten og Oracle.

Hvis man satser på en varig kunderelation, skal både køber og sælger kunne leve med handlen.

"Rent adfærdsmæssigt ser det ikke ud til, at Oracle er interesseret i at beholde sin kunde," siger Henrik Merkelsen.

Han peger til gengæld på, at når man underskriver en kontrakt, så fanger bordet. Det gælder for virksomheder såvel som private.

"Men det lyder som om, at licensbetingelserne tilgodeser Oracle i langt højere grad end deres kunde," siger han.

Ifølge Version 2 har Posten AB allerede afvist Oracles nye tilbud på den såkaldte name change-afgift, der efter en halvering stadig er et tocifret millionbeløb.

"Derfor har vi truffet beslutningen om, at vi enten migrerer til IBM DB2 eller til SAP's indbyggede database. Det har vi meddelt Oracle, som så har tilbudt at halvere afgiften," siger Michael Ørnø, chef for it-drift i Posten Norden AB til Version 2.

Fornuftig østersstrategi

Oracles kommunikationschef, Anders Lund Rendtorff, meddeler Computerworld, at man ikke ønsker at kommentere sagen på nuværende tidspunkt.

Og det er ifølge Henrik Merkelsen en fornuftig strategi.

"Nu er historien jo ude i pressen, så dermed er der en spiller mere at forholde sig til. Derfor er det fornuftigt at holde eventuelle forhandlinger internt mellem de to virksomheder, hvis Oracle gør sig håb om at beholde kunden."

Computerworld fortalte før jul om en anden sag om Oracle-licenser, hvor databaseleverandøren på lignende vis lagde ud med et meget stort krav for manglende licenser i Vejdirektoratet.

Det store krav er i dag afløst af et betydeligt mindre.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S