Oracle jager storkunde væk med licenskrav

Oracles million-store ekstraregning for licenser til Post Danmark tyder på, at databaseleverandøren slet ikke er interesseret i at beholde sin gamle kunde, mener ekspert.

Artikel top billede

"Ser man isoleret på adfærden, tyder det ikke på, at Oracle er interesseret i at fortsætte samarbejdet."

Sådan lyder vurderingen fra CBS-lektor Henrik Merkelsen, som er ekspert i kommunikation og krisestyring.

"Man bør generelt ikke holde så hårdt på sin ret, hvis det er en kunde, man ønsker at beholde. Men Oracle kan jo også bare have klokket i det."

Baggrunden for det eventuelle klokkeri, er den tocifrede millionregning, som Oracle, ifølge Version 2, har sendt til Post Danmark og det svenske Posten AB.

De to virksomheders fusion sidste år affødte navnet Posten Norden AB, og det navneskifte har udløst en ekstraregning for licenser fra Oracle på 12 procent af det beløb, som virksomheden har Oracle-licenser for. En betaling, som den fusionerede postvirksomhed angiveligt ikke får noget som helst ud af.

Posten AB har gennem tiden købt Oracle-licenser for et trecifret millionbeløb.

Overpriser tager man kun én gang

"Vil man bevare den gode kunderelation, skal man ikke tage overpriser. Kuponhæfterne kan jo heller ikke sælge et sæt kobbergryder til 200 kroner til den samme kunde mere end en gang. Så har folk opdaget, at det er noget skidt," siger Henrik Merkelsen, som understreger, at han ikke kender detaljerne i sagen mellem Posten og Oracle.

Hvis man satser på en varig kunderelation, skal både køber og sælger kunne leve med handlen.

"Rent adfærdsmæssigt ser det ikke ud til, at Oracle er interesseret i at beholde sin kunde," siger Henrik Merkelsen.

Han peger til gengæld på, at når man underskriver en kontrakt, så fanger bordet. Det gælder for virksomheder såvel som private.

"Men det lyder som om, at licensbetingelserne tilgodeser Oracle i langt højere grad end deres kunde," siger han.

Ifølge Version 2 har Posten AB allerede afvist Oracles nye tilbud på den såkaldte name change-afgift, der efter en halvering stadig er et tocifret millionbeløb.

"Derfor har vi truffet beslutningen om, at vi enten migrerer til IBM DB2 eller til SAP's indbyggede database. Det har vi meddelt Oracle, som så har tilbudt at halvere afgiften," siger Michael Ørnø, chef for it-drift i Posten Norden AB til Version 2.

Fornuftig østersstrategi

Oracles kommunikationschef, Anders Lund Rendtorff, meddeler Computerworld, at man ikke ønsker at kommentere sagen på nuværende tidspunkt.

Og det er ifølge Henrik Merkelsen en fornuftig strategi.

"Nu er historien jo ude i pressen, så dermed er der en spiller mere at forholde sig til. Derfor er det fornuftigt at holde eventuelle forhandlinger internt mellem de to virksomheder, hvis Oracle gør sig håb om at beholde kunden."

Computerworld fortalte før jul om en anden sag om Oracle-licenser, hvor databaseleverandøren på lignende vis lagde ud med et meget stort krav for manglende licenser i Vejdirektoratet.

Det store krav er i dag afløst af et betydeligt mindre.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    It-arkitekt til borger.dk med interesse for kunstig intelligens

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S