Adobe vil opdatere dine programmer uden at spørge

Adobe retter en stribe huller i nye versioner af Reader og Acrobat. De byder samtidig på automatisk opdatering, der skal højne sikkerheden.

Artikel top billede

Grafik-giganten Adobe har problemer med sikkerheden i en række af firmaets produkter. For at få skovlen under problemerne indføres nu automatisk opdatering i stil med Windows Update.

Det sker i den opdatering, som samtidig lukker et kritisk hul i Reader og Acrobat, der har eksisteret siden sidste år.

Adobe har således frigivet nye versioner af deres populære produkter.

De nye versioner, som hedder Adobe Reader 9.3 og Adobe Acrobat 8.2 lukker den yderst kritiske sårbarhed, som aktivt har været misbrugt i de såkaldte spear phishing og drive-by-angreb.

Der lukkes desuden en række andre svagheder med opdateringen, oplyser sikkerhedsfirmaet CSIS.

Automatisk opdatering

Adobe har også valgt, at aktivere en opdateringsteknologi i deres applikationer.

Faktisk har funktionen været indbygget siden oktober 2009, men den automatiske opdatering har indtil nu været passiv.

Trods aktiveringen er "Adobe updater technology" stadig i beta. Det skulle dog gøre det nemmere for almindelige brugere at holde sig opdateret, da funktionen automatisk henter - og installerer nye rettelser og versioner.

Adobe indfører samtidig en anden sikkerhedsforanstaltning, der hedder JavaScript Blacklist Framework, som skal kontrollere JavaScript API-kald.

JavaScript har været et sikkerhedsproblem for Adobe, og et sikkerhedsfirma har tidligere anbefalet, at Java-Script-funktionen helt deaktiveres i produkterne.

Med denne frigivelse stopper supporten til Adobe Reader, Acrobat 7.x samt Adobe Reader UNIX 8.x, hvilket er en rigtig god grund til at få opdateret.

Adobe Reader 9.3 kan hentes på dansk.

Annonce

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S