Microsoft retter fejl bag Google-angreb

Microsoft arbejder på højtryk på at rette en fejl i Internet Explorer, der dannede grundlag for stort hackerangreb mod Google.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft er i fuld gang med at rette den fejl i Internet Explorer, som hackere har udnyttet til at hacke Google fornylig.

Angrebet blev brugt til at hacke netværk i 34 virksomheder, heriblandt Adobe, siger sikkerhedseksperter. Normalt vil den slags hacks involvere adskillige angreb, men IE-fejlen er den eneste, der med sikkerhed er blevet kædet sammen med hændelsen, som eksperter siger har rod i Kina.

I en sikkerhedsrapport, der blev udgivet torsdag, fortæller Microsoft, at brugere af IE 6 på Windows XP er mest truet af fejlen, men at også andre brugere kan blive påvirkede af modificerede udgaver af angrebet.

Arbejder på en løsning

Microsoft oplyser, at selskabet er ved at udvikle en løsning, men fortæller ikke, hvornår fejlen forventes rettet. Efter planen skal virksomheden udsende sine næste sikkerhedsopdateringer 9. februar.

En talsperson for Google bekræfter, at Internet Explorer-angrebet er blevet brugt mod Google, og at virksomheden derefter fortalte Microsoft om sagen.

Google opdagede problemet i december, og da man havde fundet den server, som blev brugt til at kontrollere hackede computere, informerede Google de andre virksomheder i sagen.

Google er tilsyneladende overbevist om, at infiltrationen er blevet sanktioneret af den kinesiske regering, for nu har virksomheden truet med at trække sig ud af Kina.

McAfee udgav tirsdag en beskrivelse af angrebet og vurderer, at de mennesker, der har været mål, er blevet udvalgt, "fordi de højst sandsynligt har adgang til værdifuld intellektuel ejendom."

Microsoft fordømte angrebet torsdag og fortæller samtidig, at der ikke er nogen tegn på, at Microsofts egne netværk eller mail-produkter er blevet ramt.

Selv om IE-angrebet hidtil kun er set i "målrettede og begrænsede" hændelser, så vil Microsoft måske alligevel udsende en nød-opdatering til produktet, fortæller virksomheden.

Den ondsindede kode, der ramte Google, "angriber udelukkende IE6 på XP", men bliver stoppet af den såkaldte 'Data Execution Prevention' (DEP) teknologi, der findes i Windows XP, lyder det fra Dan Kaminsky, der chef for penetrations-test ved IOActive. Han tilføjer dog, at fejlen måske kan udnyttes til angreb, der påvirker nyere versioner af IE på XP.

Vista og Windows 7 indeholder en mere avanceret beskyttelses-teknologi, der går under navnet ASLR (address space layout randomization), der gør det langt sværere at udnytte fejlen.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S