Farvel-salut fra Sun-topchef Schwartz: Go Oracle!

Efter flere måneders tavshed er der nyt fra Sun-topchef Jonathan Schwartz, der gør sig tanker om det nye Sun - nu ejet af Oracle.

Artikel top billede

Sun Microsystem er færdig som selvstændigt selskab. Med EU's nylige godkendelse af Oracles køb af selskabet er vejen banet for den endelige indslusning under Oracles vinger.

Planerne har længe været klar, og de præsenteres onsdag, hvor Oracle fremlægger en såkaldt 'roadmap' for indslusningen af Sun Microsystems i Oracles organisation.

Suns topchef, Jonathan Schwartz, har været nærmest usynlig i offentligheden siden i sommer.

Det har angiveligt endda krævet held overhovedet at finde ham i Suns amerikanske hovedkvarter, som han stort set har holdt sig væk fra, mens Oracle og Sun har trådt vande, mens EU har overvejet frem og tilbage, om Oracle overhovedet kunne få grønt lys til at overtage Sun, der helt tilbage i april indgik aftale med Oracle om handlen.

Men nu har Suns ansatte hørt fra ham igen.

I en udsendt meddelelse til alle Suns ansatte, ønsker han alle Suns medarbejdere held og lykke i deres fremtidige virke som Oracle-folk. Han nævner ikke sin egen fremtid, men det har tidligere været fremme, at han står til at modtage en mindre formue som led i opkøbet.

"Suns ansatte har altid skilt sig ud som de kvikkeste, de mest passionerede og de mest inspirerende," skriver Jonathan Schwartz.

Han er klar over, at det ikke er alle Suns ansatte, der har en fremtid i Oracle.

"For dem, der i den sidste ende ikke vil blive en del af Oracle, vil dette blive første skrift i et nyt eventyr. Sun har et formidabelt ry over hele verden og er et fantastisk varemærke at have stående på sit cv," skriver han.

Han bedyrer - måske med en smule patos - at Sun-folk er kendt som "selv-kørende, i stand til etisk at manøvrere gennem kompleksitet og forandring, for at levere hver gang, det kræves og for at opfinde og bygge fremtiden."

Sun er et brand - Oracle er en arbejdsplads

Selv er han ikke i tvivl om, at Sun og Oracle vil udgøre en kraftfuld tandem.

"Men det er vigtigt, at I alle går på arbejde med den opfattelse, at Sun er et brand, mens Oracle er mit selskab. Hæng ikke fast i den måde, vi plejede at gøre tingene på. Vær på udkig efter måder, der kan forbedre Oracles resultater," skriver han.

"Internettet har gjort verden til et meget mindre sted. Så jeg er sikker på, at vi igen vil møde hinanden. Go Oracle!" slutter han sit brev til Suns ansatte.

Det har specielt været MySQL-databasen, som Sun hidtil har ejet, der har voldt EU kvaler.

Flere analytikere havde ellers vurderet, at Oracle-overtagelsen af MySQL kun kunne styrke open source-databasen, ikke mindst fordi Sun Microssystems længe havde været under økonomisk pres.

Selvom Oracle talte for sin sag, og blandt andet forsikrede EU om, at MySQL ikke ville blive lagt sammen med Oracles egne database-produkter, skulle det vise sig, at der var mere end lang vej igen for amerikanerne i diskussionerne med EU.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Vordingborg Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    PensionDanmark

    It-systemadministrator til PensionDanmark

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S