Ny type compufon fra Microsoft

Der kommer nu et Pocket PC-design, der er en blanding mellem en traditionel lommecomputer og en telefon. Enheden er mindre end de normale Pocket PC'er, men har samme muligheder plus telefoni.

Indhold

Microsoft erkender at dagens Pocket PC'er med indbygget telefoni er for store til at kunne skubbe smartphones, som Sony-Ericsson P910 eller Nokia Communicator, ud af lommerne hos de meste avancerede telefonbrugere.

Derfor har Microsoft designet en ny type af Pocket PC med indbygget telefoni, der er betydeligt mindre end dagens Pocket PC'er.

Formindskelsen i størrelse er sket ved at droppe alt andet end de mest nødvendige knapper og mindske skærmstørrelsen. Dertil er antennen blevet intern.

Dermed kan enhederne holdes på en størrelse af 10,8 x 5,8 x 1,8 cm, hvilket er en lille smule mindre end en Sony-Ericsson P910

Konceptet går under kodenavnet Magician, og er ment som en mellemting mellem en almindelig Pocket PC med telefoni og Microsofts eksisterende SPV-telefoner.

Magician-enhederne retter sig dermed mod samme målgruppe som Nokia Communicator, men er mindre og mere håndterbare.

Microsoft satser nu på smartphonemarkedet, med denne type af enheder, der er mindre udgaver af Pocket PC'er med indbygget telefoni.

Enhederne anvender Microsoft Windows Mobile for Pocket PCs 2003 version Second Edition med Intel Xscale processor som drivkraft.

Der er indbygget Bluetooth, megapixelkamera, og det er muligt at udvide enhedens funktioner via SDcard/MMC hukommelseskort. Den interne hukommelse er på 64 megabyte.

Nyt er MMS-understøttelse og understøttelse af GPRS High Speed data Class 10. Der er også kommet understøttelse af RIM Blackberry Email-servere.

Dertil er der polyfoniske ringetoner og mulighed for at downloade logoer.

Det tyske teleselskab T-Mobile vil være de første i Europa med enhederne, der forventes til salg i Tyskland her i november måned.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS