Ny type compufon fra Microsoft

Der kommer nu et Pocket PC-design, der er en blanding mellem en traditionel lommecomputer og en telefon. Enheden er mindre end de normale Pocket PC'er, men har samme muligheder plus telefoni.

Indhold

Microsoft erkender at dagens Pocket PC'er med indbygget telefoni er for store til at kunne skubbe smartphones, som Sony-Ericsson P910 eller Nokia Communicator, ud af lommerne hos de meste avancerede telefonbrugere.

Derfor har Microsoft designet en ny type af Pocket PC med indbygget telefoni, der er betydeligt mindre end dagens Pocket PC'er.

Formindskelsen i størrelse er sket ved at droppe alt andet end de mest nødvendige knapper og mindske skærmstørrelsen. Dertil er antennen blevet intern.

Dermed kan enhederne holdes på en størrelse af 10,8 x 5,8 x 1,8 cm, hvilket er en lille smule mindre end en Sony-Ericsson P910

Konceptet går under kodenavnet Magician, og er ment som en mellemting mellem en almindelig Pocket PC med telefoni og Microsofts eksisterende SPV-telefoner.

Magician-enhederne retter sig dermed mod samme målgruppe som Nokia Communicator, men er mindre og mere håndterbare.

Microsoft satser nu på smartphonemarkedet, med denne type af enheder, der er mindre udgaver af Pocket PC'er med indbygget telefoni.

Enhederne anvender Microsoft Windows Mobile for Pocket PCs 2003 version Second Edition med Intel Xscale processor som drivkraft.

Der er indbygget Bluetooth, megapixelkamera, og det er muligt at udvide enhedens funktioner via SDcard/MMC hukommelseskort. Den interne hukommelse er på 64 megabyte.

Nyt er MMS-understøttelse og understøttelse af GPRS High Speed data Class 10. Der er også kommet understøttelse af RIM Blackberry Email-servere.

Dertil er der polyfoniske ringetoner og mulighed for at downloade logoer.

Det tyske teleselskab T-Mobile vil være de første i Europa med enhederne, der forventes til salg i Tyskland her i november måned.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job