Ny type compufon fra Microsoft

Der kommer nu et Pocket PC-design, der er en blanding mellem en traditionel lommecomputer og en telefon. Enheden er mindre end de normale Pocket PC'er, men har samme muligheder plus telefoni.

Indhold

Microsoft erkender at dagens Pocket PC'er med indbygget telefoni er for store til at kunne skubbe smartphones, som Sony-Ericsson P910 eller Nokia Communicator, ud af lommerne hos de meste avancerede telefonbrugere.

Derfor har Microsoft designet en ny type af Pocket PC med indbygget telefoni, der er betydeligt mindre end dagens Pocket PC'er.

Formindskelsen i størrelse er sket ved at droppe alt andet end de mest nødvendige knapper og mindske skærmstørrelsen. Dertil er antennen blevet intern.

Dermed kan enhederne holdes på en størrelse af 10,8 x 5,8 x 1,8 cm, hvilket er en lille smule mindre end en Sony-Ericsson P910

Konceptet går under kodenavnet Magician, og er ment som en mellemting mellem en almindelig Pocket PC med telefoni og Microsofts eksisterende SPV-telefoner.

Magician-enhederne retter sig dermed mod samme målgruppe som Nokia Communicator, men er mindre og mere håndterbare.

Microsoft satser nu på smartphonemarkedet, med denne type af enheder, der er mindre udgaver af Pocket PC'er med indbygget telefoni.

Enhederne anvender Microsoft Windows Mobile for Pocket PCs 2003 version Second Edition med Intel Xscale processor som drivkraft.

Der er indbygget Bluetooth, megapixelkamera, og det er muligt at udvide enhedens funktioner via SDcard/MMC hukommelseskort. Den interne hukommelse er på 64 megabyte.

Nyt er MMS-understøttelse og understøttelse af GPRS High Speed data Class 10. Der er også kommet understøttelse af RIM Blackberry Email-servere.

Dertil er der polyfoniske ringetoner og mulighed for at downloade logoer.

Det tyske teleselskab T-Mobile vil være de første i Europa med enhederne, der forventes til salg i Tyskland her i november måned.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura