Ny type compufon fra Microsoft

Der kommer nu et Pocket PC-design, der er en blanding mellem en traditionel lommecomputer og en telefon. Enheden er mindre end de normale Pocket PC'er, men har samme muligheder plus telefoni.

Indhold

Microsoft erkender at dagens Pocket PC'er med indbygget telefoni er for store til at kunne skubbe smartphones, som Sony-Ericsson P910 eller Nokia Communicator, ud af lommerne hos de meste avancerede telefonbrugere.

Derfor har Microsoft designet en ny type af Pocket PC med indbygget telefoni, der er betydeligt mindre end dagens Pocket PC'er.

Formindskelsen i størrelse er sket ved at droppe alt andet end de mest nødvendige knapper og mindske skærmstørrelsen. Dertil er antennen blevet intern.

Dermed kan enhederne holdes på en størrelse af 10,8 x 5,8 x 1,8 cm, hvilket er en lille smule mindre end en Sony-Ericsson P910

Konceptet går under kodenavnet Magician, og er ment som en mellemting mellem en almindelig Pocket PC med telefoni og Microsofts eksisterende SPV-telefoner.

Magician-enhederne retter sig dermed mod samme målgruppe som Nokia Communicator, men er mindre og mere håndterbare.

Microsoft satser nu på smartphonemarkedet, med denne type af enheder, der er mindre udgaver af Pocket PC'er med indbygget telefoni.

Enhederne anvender Microsoft Windows Mobile for Pocket PCs 2003 version Second Edition med Intel Xscale processor som drivkraft.

Der er indbygget Bluetooth, megapixelkamera, og det er muligt at udvide enhedens funktioner via SDcard/MMC hukommelseskort. Den interne hukommelse er på 64 megabyte.

Nyt er MMS-understøttelse og understøttelse af GPRS High Speed data Class 10. Der er også kommet understøttelse af RIM Blackberry Email-servere.

Dertil er der polyfoniske ringetoner og mulighed for at downloade logoer.

Det tyske teleselskab T-Mobile vil være de første i Europa med enhederne, der forventes til salg i Tyskland her i november måned.

Annonce

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S