Ballmer: Skyen giver politiet nye muligheder

Microsoft arbejder på at udvikle en cloud-baseret applikation til bekæmpelse af børnemisbrug.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Skyen vil muliggøre en ny slags applikationer, som myndigheder og politi kan bruge i deres arbejde, fortalte Microsofts administrerende direktør på selskabets årlige 'Worldwide Public Safety Symposium'.

"Det er fantastisk vigtigt," sagde Microsofts administrerende direktør Steve Ballmer under mødet, der blev holdt i selskabets hovedkvarter i Redmond, Washington.

"Skyen handler ikke kun om omkostninger og effektivitet, men også om at bygge en hel generation af applikationer, der vil være langt bedre til det, de gør, end noget vi tidligere har set."

Dele bevismateriale

Microsoft har tidligere udviklet et såkaldt 'Child Exploitation Tracking System' (CETS), og det er et godt eksempel på, hvordan et skifte til skyen kan forbedre en applikation.

CETS er et software-produkt, som myndighederne kan bruge til at søge efter, dele og analysere bevismateriale i sager om børnemisbrug på tværs af politikredse.

CETS bliver brugt i 10 forskellige lande, som for eksempel Canada og Spanien. Informationerne i CETS bliver dog ikke delt på tværs af landegrænser.

Microsoft samarbejder med Interpol om at udvikle CETS til skyen, så myndighederne i forskellige lande kan begynde at dele data, fortalte Steve Ballmer. "Denne applikation kan, om nogen, have fordel af at blive flyttet op i skyen, så myndigheder kan begynde at dele informationer," sagde han.

De kriminelle, der er involverede i sager om børnemisbrug, arbejder typisk på tværs af landegrænser, og det betyder, at myndighederne kan miste dem af syne. "Dette er et eksempel på, hvordan et skifte til skyen virkelig kan gøre en forskel," lød det fra Steve Ballmer.

Nye muligheder

Cloud-baserede applikationer kan give politi og myndigheder nye muligheder, men de kommer ikke uden problemer. Robert Hayes, der er tidligere ansat i den britiske efterretningstjeneste og i dag arbejder hos Microsoft, fortæller, at flere myndigheder er i gang med at undersøge mulighederne ved at flytte applikationer til skyen, men stadig mangler afklaring på forskellige privacy- og sikkerhedsspørgsmål.

Skyen kan spare penge for mange økonomisk beklemte politikredse, bemærker han. Men de er stadig i gang med at undersøge omstændighederne ved politikker, der måske kan forhindre dem i at gemme data i andre lande.

For eksempel fortæller han, at han har været ved at undersøge, hvorvidt de britiske myndigheder eventuelt kan gemme informationer i Irland, hvor Microsoft allerede har et stort datacenter. Robert Hayes er medlem af Microsoft Institute for Advanced Technology in Govenments, som er en gruppe bestående af ni personer, der arbejder tæt sammen med regeringerne i forskellige lande, og hvis mål det er at informere myndigheder om de teknologiske trends, der kan hjælpe i deres arbejde.

Ironisk nok er flere myndigheder i gang med at undersøge muligheden for at gemme data uden for landet på en måde, hvor de stadig kan tilgå informationerne inden for landegrænserne.

Forskellige organisationer i Afrika er for eksempel interesserede i muligheden for at bruge mobiltelefoner til at få adgang til data, der under strategiske hensyn er blevet placerede uden for grænserne på grund af sikkerheds- eller stabilitetsproblemer i det pågældende land, der kan gøre det svært at køre et datacenter.

Samtidig med at Microsoft flytter applikationer op i skyen, arbejder virksomheden med at udvikle klient-enheder, der gør det muligt for folk at bruge applikationerne, fortalte Steve Ballmer.

Enhederne skal være nemme at styre og bruge, så de skal have en naturlig brugerflade for eksempel med touch- eller stemmestyring.

Biometrisk genkendelse skal også indbygges i enhederne, der kan bestå af alt fra storskærme over pc'er til telefoner, sagde Steve Ballmer.

"Der er to store forandringer på vej; skiftet til skyen og skiftet til mere naturlige brugerflader," lød det fra Steve Ballmer.

‘Worldwide Public Safety Symposium,' der havde 400 personer på deltagerlisten, fandt sted onsdag og torsdag. Talerne blev blandt andet holdt af chefen for Interpol og højtstående sikkerhedsfolk fra Brasilien, Sverige, Polen, USA og Tyskland.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil