DMI-hjemmeside i sort under snestorm

De varslede snemasser har foreløbigt ramt Meteorologisk Institut hårdest. Hjemmesiden i knæ sidst på formiddagen.

Artikel top billede

Foto: Helmut Gevert

Den varslede snestorm over Danmark kræver nu sit første offer.

DMI's egen internetside, dmi.dk, kollapsede nemlig sidst på formiddagen, så det ikke længere er muligt at få internetsiden frem på skærmen.

Det er stadig usikkert, om der er tale om et nedbrud eller overbelastning på grund af et meget højt besøgsantal. Men fast ligger det dog, at interessen for den varslede snestorm er stor, idet flere medier blogger og sender live om uvejret.

Hos Dansk Meterorologisk Institut bekræfter en operatør, at antallet af besøgende er ekstraordinært højt, og at dette bevirker lange svartider, måske resten af dagen, men at man undersøger sagen nærmere.

Samtidig forlyder det, at andre offentlige informationssider om vejret, nemlig trafikken.dk og vintertrafik.dk virker ustabile.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job