Ny fejl i Explorer giver adgang til dine filer

Microsoft advarer om, at en ny fejl i virksomhedens browser, Internet Explorer, under særlige forudsætninger giver hackere adgang til filer på din computer.

Artikel top billede

Internet Explorer har fået et nyt sikkerhedshul.

Computerworld News Service: "Vores undersøgelser har indtil videre vist, at såfremt brugeren benytter en version af Internet Explorer, der ikke kører i beskyttet tilstand, vil hackere muligvis være i stand til at få adgang til filer, hvis filnavne og placeringer kendes i forvejen," skriver Microsoft i en security advisory.

Denne sårbarhed kræver altså, at hackere i forvejen kender navn og placering på den fil, de ønsker adgang til, forklares det.

Dette er blot det seneste sikkerhedshul, der plager Internet Explorer. I sidste måned blev det afsløret, at en sårbarhed i IE 6 blev udnyttet i et koordineret angreb mod mere end 20 store amerikanske virksomheder heriblandt Google, som anklagede Kina for at stå bag. Denne sårbarhed er siden blevet lukket af Microsoft.

Angrebet fik Google til i sidste uge at offentliggøre, at virksomheden vil udfase understøttelsen af IE 6 til at starte med for Google Apps og Google Websteder fra marts.

Den ny sårbarhed i IE, der blev afsløret i onsdags, har grundlag i, at lokale filer på computeren fejlagtigt renderes i browseren. Sårbarheden rammer adskillige versioner heriblandt IE 5.01 og IE 6 på Windows 2000, IE 6 på Windows 2000 Service Pack 4 samt IE 6, IE 7 og IE 8 på Windows XP og Windows Server 2003, oplyser Microsoft.

"Beskyttet tilstand forhindrer, at denne sårbarhed kan udnyttes, og er som standard slået til i versioner af Internet Explorer på Windows Vista, Windows Server 2008, Windows 7 og Windows Server 2008," oplyser virksomheden.

Microsoft har endnu ikke iagttaget nogen hackerangreb, der udnytter fejlen, og har ikke besluttet, om fejlen skal rettes via den månedlige sikkerhedsopdatering, eller om der skal udgives en særskilt hasteopdatering.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura