KL-boss: Ingen dokumentation for it-udbudsfusk

Formand for KL, Erik Fabrin, afviser, at der skulle foreligge dokumentation for it-udbudsfusk i kommunerne.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

KL's formand Erik Fabrin (V), der også er borgmester i Rudersdal Kommune, mener ikke, at der foreligger dokumentation for it-udbudsfusk i kommunerne.

Meldingen kommer i kølvandet på en serie artikler hos blandt andet Computerworld, hvor hver tredje kommune har købt et KMD Opus-system uden om udbud.

Flere eksperter har peget på, at reglerne er blevet overtrådt.

Desuden har Tønder Kommune fået en kendelse imod sig i Klagenævn for Udbud, der siger, at den burde være gået i udbud.

Endelig har flere kommuner nu erkendt, at de har begået fejl ved at springe over udbud og vælge KMD's system.

Erik Fabrin mener imidlertid ikke, at han har set dokumentation for, at det skulle være forkert, det kommunerne har gjort.

"Jeg har ikke set den dokumentation," siger han til Computerworld.

Hvad har du ikke set dokumentation for?

"Ja, at der er brud på reglerne."

Tønder Kommune har fået en kendelse imod sig. Og siden har to kommuner blankt erkendt, at de har brudt reglerne?

"Der kan jeg stadigvæk falde tilbage til mine tidligere udtalelser (i Børsen i november 2009, red.): Kommunerne skal overholde reglerne. Alle regler. Også de her regler."

Milliarder af skattekroner

Eksperter anslår, at det samlede beløb der er blevet unddraget udbud ligger i milliardklassen.

Samtidig peger analysehuset IDC på, at op imod 200 millioner kroner er gået tabt, fordi der ikke har været konkurrence på ordrene.

I en af sagerne har Hillerød Kommune undladt at sende to ordrer i udbud - den ene kontrakt løb over syv år med KMD og havde en værdi af 48,7 millioner kroner.

Byrådet i Hillerød vedtog i øvrigt beslutningen for lukkede døre.

Siden har Computerworld afsløret, hvordan et hav af dokumenter, der ellers skulle dokumentere baggrunden for beslutningerne om at vælge KMD udenom udbud, er pist væk.

I Aabenraa Kommune modtog man et råd fra KMD om ikke at gå i udbud. Det fulgte kommunen, fordi den ville have sikker drift, men i stedet løb man ind i it-kaos og ekstra udgifter på seks millioner kroner.

Sagen undersøges nu af Konkurrencemyndighederne.

Fabrin: Spørg kommunerne
Erik Fabrin vil tilsyneladende ikke blande sig i, hvilke bevæggrunde de forskellige kommuner har haft for at vælge KMD uden om udbud.

I hvert fald har han ingen mening om hvorvidt kommunernes eget it-selskab i 37 år, KMD, er lidt for tæt tilknyttet kommunens folk.

Her har Venstres it-ordfører på Christiansborg, Michael Aastrup-Jensen, tidligere talt om "loge-lignende" forhold.

Mener du, at de kommunale folk og KMDs folk er for tæt på hinanden, og det er derfor, man har undladt at gå i udbud?

"Det har jeg ingen mening om, hvad intentionerne har været i de enkelte kommuner. Det må du spørge de enkelte kommuner om," siger Erik Fabrin.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,