Nyt botnet kontrollerer 75.000 pc'er

Det nyopdagede botnet, Kneber, har stjålet en stor mængde virksomheds- og persondata.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Computerworld News Service: Sikkerhedseksperter fra virksomheden NetWitness har afdækket et massivt botnet, der kontrollerer mindst 75.000 computere fra 2.500 virksomheder og statslige institutioner fra hele verden.

Kneber-botnettet, der har fået navn efter det brugernavn, der forbinder alle de ramte computere, har været brugt i de sidste 18 måneder til at indsamle login-oplysninger til online-finanssystemer, sociale netværk og e-mailsystemer, oplyser NetWitness.

En cache på 75 gigabyte stjålne data, som NetWitness opdagede, inkluderede 68.000 login-oplysninger fra erhvervslivet, login-oplysninger til brugerkonti på Facebook, Yahoo og Hotmail, 2.000 SSL-certifikatfiler og en stor mængde detaljerede persondata.

Herudover giver de systemer, der er kompromitteret af botnettet, hackerne fjernadgang til systemernes netværk, advarer NetWitness.

"Det foruroligende er, at disse data blot var et månedsgammelt øjebliksbillede af data fra en kampagne, der har kørt i over et år," fortæller NetWitness.

Rammer mange lande

Netwitness har ikke offentliggjort navnene på de virksomheder, som angrebet har kompromitteret, men beskriver angrebet som yderst målrettet og velkoordineret. En artikel onsdag i Wall Street Journal, identificerer dog Merck & Co., Cardinal Health Inc., Paramount Pictures and Juniper Networks Inc. som nogle af de amerikanske virksomheder, der er blevet infiltreret. 10 af USA's statslige organer er også blevet ramt i angrebet.

Angrebet begyndte ifølge Wall Street Journal sidst i 2008 og stammer tilsyneladende fra Europa og Kina. Computere i op mod 196 lande er blevet ramt, hvoraf mange er blevet kompromitteret efter brugere har klikket på links i phising-e-mails til skadelige websites. De fleste af de kompromitterede systemer er tilsyneladende i Egypten, Mexico, Saudi Arabien Tyrkiet og USA, skriver Wall Street Journal med henvisning til en anonym kilde.

Variant af ZeuS-botnettet

NetWitness er leverandør af en række tjenester til netværksovervågning og kriminalteknisk datalogi til erhvervslivet og det offentlige. Virksomheden opdagede botnettet i januar under rutinearbejde for en af dens klienter. Det ny botnet er ifølge virksomheden en variant af ZeuS-botnettet, som primært er kendt for at stjæle bankoplysninger.

Over halvdelen af systemerne i Kneber-botnettet var også inficeret med den konkurrerende trojaner Waledac, sandsynligvis fordi bagmændene ønskede at indbygge redundans i angrebet, siger NetWitness.

"Sameksistensen af ZeuS og Waledac tyder på, at man har sigtet efter modstandsdygtighed og overlevelsesevne, og tyder på et potentielt dybere samarbejde på tværs af fraktionerne i den kriminelle undergrund," bemærker virksomheden.

NetWitness' opdagelse sker kun få uger efter, at Google afslørede, at den og adskillige andre store højteknologiske virksomheder havde været ofre for organiserede cyberangreb, der tilsyneladende kom fra Kina. Begge hændelser understreger, hvad analytikere kalder for den avancerede vedvarende trussel (eng.: advanced persistent threat, APT), som et stigende antal finansielle, kommercielle og offentlige institutioner står overfor.

Dette begreb er i længere tid blevet brugt af stat og militær til at beskrive målrettede cyberangreb, der er udført af særdeles organiserede statssponsorerede cyberbander med stor teknisk formåen og tekniske ressourcer. De involverer ofte også intens overvågning og avanceret såkaldt social engineering.

I mange tilfælde går angrebene målrettet efter højtplacerede individer i en organisation, som narres til at besøge skadelige websites eller downloade skadelig software på deres computere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS