Nyt botnet kontrollerer 75.000 pc'er

Det nyopdagede botnet, Kneber, har stjålet en stor mængde virksomheds- og persondata.

Artikel top billede

(Foto: Sladjan Lukic/gratis /)

Computerworld News Service: Sikkerhedseksperter fra virksomheden NetWitness har afdækket et massivt botnet, der kontrollerer mindst 75.000 computere fra 2.500 virksomheder og statslige institutioner fra hele verden.

Kneber-botnettet, der har fået navn efter det brugernavn, der forbinder alle de ramte computere, har været brugt i de sidste 18 måneder til at indsamle login-oplysninger til online-finanssystemer, sociale netværk og e-mailsystemer, oplyser NetWitness.

En cache på 75 gigabyte stjålne data, som NetWitness opdagede, inkluderede 68.000 login-oplysninger fra erhvervslivet, login-oplysninger til brugerkonti på Facebook, Yahoo og Hotmail, 2.000 SSL-certifikatfiler og en stor mængde detaljerede persondata.

Herudover giver de systemer, der er kompromitteret af botnettet, hackerne fjernadgang til systemernes netværk, advarer NetWitness.

"Det foruroligende er, at disse data blot var et månedsgammelt øjebliksbillede af data fra en kampagne, der har kørt i over et år," fortæller NetWitness.

Rammer mange lande

Netwitness har ikke offentliggjort navnene på de virksomheder, som angrebet har kompromitteret, men beskriver angrebet som yderst målrettet og velkoordineret. En artikel onsdag i Wall Street Journal, identificerer dog Merck & Co., Cardinal Health Inc., Paramount Pictures and Juniper Networks Inc. som nogle af de amerikanske virksomheder, der er blevet infiltreret. 10 af USA's statslige organer er også blevet ramt i angrebet.

Angrebet begyndte ifølge Wall Street Journal sidst i 2008 og stammer tilsyneladende fra Europa og Kina. Computere i op mod 196 lande er blevet ramt, hvoraf mange er blevet kompromitteret efter brugere har klikket på links i phising-e-mails til skadelige websites. De fleste af de kompromitterede systemer er tilsyneladende i Egypten, Mexico, Saudi Arabien Tyrkiet og USA, skriver Wall Street Journal med henvisning til en anonym kilde.

Variant af ZeuS-botnettet

NetWitness er leverandør af en række tjenester til netværksovervågning og kriminalteknisk datalogi til erhvervslivet og det offentlige. Virksomheden opdagede botnettet i januar under rutinearbejde for en af dens klienter. Det ny botnet er ifølge virksomheden en variant af ZeuS-botnettet, som primært er kendt for at stjæle bankoplysninger.

Over halvdelen af systemerne i Kneber-botnettet var også inficeret med den konkurrerende trojaner Waledac, sandsynligvis fordi bagmændene ønskede at indbygge redundans i angrebet, siger NetWitness.

"Sameksistensen af ZeuS og Waledac tyder på, at man har sigtet efter modstandsdygtighed og overlevelsesevne, og tyder på et potentielt dybere samarbejde på tværs af fraktionerne i den kriminelle undergrund," bemærker virksomheden.

NetWitness' opdagelse sker kun få uger efter, at Google afslørede, at den og adskillige andre store højteknologiske virksomheder havde været ofre for organiserede cyberangreb, der tilsyneladende kom fra Kina. Begge hændelser understreger, hvad analytikere kalder for den avancerede vedvarende trussel (eng.: advanced persistent threat, APT), som et stigende antal finansielle, kommercielle og offentlige institutioner står overfor.

Dette begreb er i længere tid blevet brugt af stat og militær til at beskrive målrettede cyberangreb, der er udført af særdeles organiserede statssponsorerede cyberbander med stor teknisk formåen og tekniske ressourcer. De involverer ofte også intens overvågning og avanceret såkaldt social engineering.

I mange tilfælde går angrebene målrettet efter højtplacerede individer i en organisation, som narres til at besøge skadelige websites eller downloade skadelig software på deres computere.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension