Gigantisk luftfartsselskab flyver ind i Google-skyen

Et af Europas største flyselskaber hopper på cloud-trenden og sender Microsoft og IBM på porten til fordel for den professionelle udgave af Google Apps.

Artikel top billede

Foto: KLM

Europas næststørste flyselskab, KLM, der er en del af fusionen mellem Air France-KLM, er fløjet op i skyen ved at hoppe på betalingsproduktet Google Apps Premier Edition.

Det betyder, at en blandet skare på i alt 11.200 piloter, stewardesser og stewarder nu skal til at logge ind på Gmail-konti, når de skal læse arbejdsmail. Overflytningen til Googles online-kontorunivers betyder samtidig, at KLM's kabinepersonale har adgang til blandt andet Google Docs og Google Calender via deres nye mailkonto.

KLM oplyser i en pressemeddelelse, at de ansatte allerede i stor stil var bekendt med Googles produkter som almindelige forbrugere. Derfor har overflytningen til søgemaskinens webmail ikke betydet den store træning og tilvænning.

Tidligere brugte KLM's kabinepersonale både Microsofts Outlook og Lotus Notes fra IBM, skriver det franske nyhedssites Le Journal du Net.

Gmail-ordningen har kørt siden starten af februar.

Danske virksomheder er klar til Gmail

Det hollandske flyselskab flyver dermed i halen på flere virksomheder, der først og fremmest har skiftet Microsofts Outlook ud med Googles supportede kontorpakke-løsning til erhvervslivet.

Blandt andre er knap 3.000 medarbejdere i Berlingske-koncernen i gang med at hoppe over på Googles kontorpakke, hvilket også er tilfældet for flere og flere mindre danske virksomheder.

Kommunernes Landsforening (KL) har sammen med IT- og Telestyrelsen også sendt et kærligt blik i retning af Google Apps, hvor kommunerne ifølge de første beregninger kan spare en halv milliard kroner, hvis landets kommunale medarbejdere tager springet fra deres nuværende mail-klient til Gmail.

Flere eksperter fremhæver dog, at den største udfordring med at gå til den cloudbaserede mailløsning fra Google er integrationen med virksomhedernes andre systemer, som i dag kører op mod fortrinsvis Microsofts Exchange- og IBM's Domino-servere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S