Derfor skal du ALTID teste indholdet på dit site

Klumme: Fakta taler tydeigere end subjektive holdninger, og derfor er analyseværktøjer en værdifuld nøgle til at forstå dine kunders ønsker. Se her, hvordan du gør.

Artikel top billede

Viden om og indsigt i kundernes adfærd på dit website på baggrund af fakta er det stærkeste udgangspunkt for at øge den forretningsmæssige værdi af dit website.

Med andre ord - øge antallet af ønskede konverteringer.

Med et webstatistiksystem måler du løbende, hvor effektivt dit website er til at drive konverteringer.

Men webstatistik fortæller dig ikke, hvordan du kan gøre indholdet på dit website endnu mere effektivt.

Test løbende dit indhold

Den viden kan derimod opnås ved løbende at lave test af indholdet på dit website.

Der findes i dag værktøjer som eksempelvis Google Website Optimizer (gratis!), som gør dig i stand til hurtigt og enkelt at teste et eller flere elementer af et websites indhold på dine brugere, mens websitet er live.

Det kunne for eksempel være i forbindelse med et re-design af dit website, hvor der er tvivl om, hvorvidt du skal bruge et forsidefoto fremfor et andet.

Her kan du lade 10 procent af dine besøgende bliver mødt af fotoversion 1, mens de resterende møder fotoversion 2.

Med testværktøjet kan du nu måle, hvilken af de to versioner, der konverterer bedst og så vælge den løsning som den endelige.

Det kunne også være placeringen eller farven på en knap, en alternativ navigation eller forskellige budskaber, du gerne vil have testet.

Oplagt, enkel og billig

En sådan test kaldes en A/B-test, mens en tilsvarende test af flere elementer på en side samtidig kaldes en multivariate test og i den digitale verden er test som disse en af de mest oplagte, enkle og billigste veje til at øge det forretningsmæssige udbytte af dit website.

Og ikke mindst en af de mest effektive metoder til at eliminere at subjektive holdninger bestemmer, hvad der er rigtigt. En situation som, jeg tror, alle kan nikke genkendende til.

Test, eksperimentér, ja ligefrem leg dig frem til, hvad der bedst driver dine kunder til at konvertere.

Det fantastiske i den digitale verden er netop, at vi hurtigt kan justere vores elementer og så teste dem for at se, hvad der virker bedst.

Vi kan nemt og hurtigt afprøve ideer og næsten lege os frem til de bedste løsninger.

For hvem ved bedre end dine kunder?

Derfor skal du måle

Det drejer sig nemlig ikke om din eller chefens mening.

Det kan kun dreje sig om, hvad dine kunder reelt gør.

Det er trods alt dem, der lægger de kroner i jeres kasse, som i sidste ende betaler både din og din chefs løn.

Viden, der bliver hentet fra løbende optimeringstest, kommer altså sammen med andre videnskilder, både eksterne og interne, til at drive beslutningsprocessen.

Du får indsigt på baggrund af mange personers faktiske adfærd på dit website og ikke på en enkelt persons mening.

Selv de erfarne kan kun gætte

Hvor erfaren og dygtig den person end måtte være, så vil personen kun kunne gætte på, hvad der virker.

Facts er sværere at feje af bordet, og med fakta, der stammer fra test, kan du få de argumenter, der skal til for at få ørenlyd på direktionsgangen og forhåbentlig bane vejen for eliminering af det, vi kalder HIPPO-effekten, hvor det er Highest Paid Person's Opnion, som bestemmer.

For hvad er det værste, der kan ske? At ens egen mening bliver ligegyldig, hvis en test viser, at et alternativ til din mening giver - mere mening?

Carsten Brogaard Jensen er administrerende direktør i Valtech.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead End User Services

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP-arkitekt

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S