Microsoft og VMware i krig om desktopvirtualisering

Microsoft og Citrix fusionerer deres teknologier og udfordrer VMware på desktopvirtualiserings-fronten.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts nye tiltag inden for desktopvirtualisering udgør et længeventet skridt mod at gøre virtualisering af desktoppe og applikationer lettere og billigere for erhvervslivet.

Men det er også en del af en bredere strategi hos Microsoft til at stjæle markedsandele fra virtualiserings-hovedkonkurrenten VMware.

Desktopvirtualisering er stadig en teknologi i sin vorden, men den tilbyder allerede den form for fleksibilitet og et sådant investeringsafkast, som virksomhederne er ude efter, især for de, der i forbindelse med migration til Windows 7 er bekymrede for inkompatibilitet med visse applikationer.

Microsofts model til desktopvirtualisering, heriblandt virtuel desktop-infrastruktur (VDI), lokker med at kunne tøjle omkostningerne til desktoppe, give forbedret sikkerhed og administration samt hjælpe til hurtigere udrulning af nye applikationer.

Et af hovedbudskaberne i de omfattende annonceringer, der er dækket i et timelangt webcast, er en enklere og billigere model til licensering af Windows i et virtuelt desktopmiljø. Helt konkret vil Software Assurance-kunder fra 1. juli ikke længere skulle købe en separat licens til adgang til Windows gennem en VDI.

Derudover kommer der til kunder, der benytter enheder, der ikke opfylder kriterierne til Software Assurance, såsom tynde klienter og computere brugt af underleverandører, en ny licens ved navn Windows VDA (virtual desktop access) til omkring 550 kroner per enhed per år. Denne licens vil give brugerne komplet adgang til deres virtuelle desktop også uden for virksomhedsnetværket på enheder som personlige bærbare eller låne-pc'er i lufthavne.

Microsoft indhenter VMwares forspring

Fra et brancheperspektiv er det mest fremtrædende aspekt af Microsofts virtualiserings-annonceringer, virksomhedens tættere samarbejde med partneren Citrix om at bundle hinandens virtualiserings-software for sammen at takle VMware, der er førende i virtualiserings-markedet.

Selvom VMware er langt foran Microsoft på serveradministrations-siden af virtualisering, så er virksomheden nu tvunget på benene for at holde sig foran i kampen om desktop-området, siger Chris Wolf, der er senioranalytiker hos Burton Group.

"VMware havde et forspring på to år inden for desktopvirtualisering men er kun lige ved at begynde at tage det alvorligt," vurderer Wolf.

"Citrix og Microsoft vil tage kampen op med VMware på dette område, og de haler altså ind på modstanderen. VMware bliver nødt til at optrappe indsatsen."

Det er VMware dog også i gang med. Den nye version af virksomhedens software til virtualisering af applikationer, ThinApp, letter migrationen til Windows 7.

VMware i højeste alarmberedskab

Microsoft og Citrix fusionerer deres teknologier, men de giver også kunderne nogle gode priser. Udover at fusionere Microsofts 3D-grafikteknologi til virtuelle desktoppe, RemoteFX, med Citrix' high-definition teknologi, HDX, tilbyder de to virksomheder prisnedskæringer i en kampagne ved navn "VDI Kick Start" fra 18. marts til 31. december 2010.

VDI Kick Start gør det muligt for Microsofts eksisterende kunder med client access-licenser (CAL'er) at betale omkring 150 kroner (28 USD) per desktop til op til 250 brugere for standardversionen af Microsoft Virtual Desktop Infrastructure Suite og Citrix's XenDesktop VDI Edition i et år. Denne pris er sammenlagt cirka halvdelen af den typiske årlige pris for en tilsvarende licens.

Det andet tilbud fra Microsoft og Citrix udgør en mere direkte konfrontation med VMware. Kampagnen "Rescue for Vmware VDI" lader Microsofts kunder med SA-licenser erstatte deres VMware View-licenser gratis. VMware View-kunder kan få op til 500 enhedslicenser til XenDesktop VDI Edition og op til 500 enhedslicenser til Microsoft VDI Standard Suite gratis i et helt år i bytte for deres VMware View-licenser. Ligesom VDI Kick Start kører kampagnen Rescue for VMware VDI fra 18. marts og året ud.

"Dette er til kunder, som vi har talt med, der måske havde god erfaring med VMware til servere og derfor skyndte sig ud for at gøre det samme med desktoppen men løb der ind i en mur af dårlige brugeroplevelser og problemer med skalerbarhed og ringe investeringsafkast," siger Wes Wasson, der er marketingsdirektør hos Citrix.

Det er stadig for tidligt at udnævne en vinder i markedet for desktopvirtualisering, fordi markedet er så nyt, påpeger Wolf fra Burton Group. Han mener dog, at VMwares chefer burde være i højeste alarmberedskab på grund af dette nye angreb fra Microsoft og Citrix.

"VMware bør være bekymret over dette," siger han. "Hvis de ikke er det, så gør de noget forkert."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S