Fotografer sagsøger Google i sag om ophavsret

Googles årelange bestræbelser på at skabe et online-bibliotek og forretning med millioner af bøger står nu over for endnu en juridisk udfordring.

Artikel top billede

De amerikanske fotografer anlægger ophavsretssag mod Google. Her bringer vi illustrationen fra forsiden af Victor S. Pearlmans "Licensing Photography", hvor han gennemgår alle juridiske aspekter omkring copyright.

Computerworld News Service: Foreningen American Society of Media Photographers (ASMP) har anlagt et fælles søgsmål mod Google med udgangspunkt i loven om ophavsret.

Sagsanlægget, som blev indledt onsdag i New York, minder om det fra 2005, hvor 'the Authors Guild and the Association of American Publishers' (AAP) gennemførte en retssag på vegne af forfattere og forlag.

ASMP protesterer imod Googles indscanning af millioner af bøger til virksomhedens Google Books-søgemaskine, hvoraf en del bliver gennemført uden tilladelse fra copyright-indehaverne.

Forskellen fra det gamle sagsanlæg er, at der nu fokuseres på fotografiske og visuelle værker i bøgerne.

"Google har været involveret i massiv, uautoriseret indscanning, offentliggørelse og distribuering af værker. En del af de værker udgøres af fotografier og illustrationer, og det gøres uden tilladelse fra ejerne," siger Victor S. Pearlman, der er juridisk rådgiver og medlem af bestyrelsen for ASMP.

"Det kalder jeg en overtrædelse."

Sagen adskiller sig desuden fra den anlagt af forfatterforeningen og AAP ved det, at den fokuserer bredere end bare på Google Books-projektet og i også indbefatter andre overtrædelser, som Google beskyldes for, fortæller ASMP i en udtalelse.

Google svarer, at Google Books arbejder inden for lovens rammer.

"Vi er sikre på, at Google Books holder sig inden for internationale copyright-love," skriver talsmand for virksomheden, Gabriel Stricker, i en e-mail.

"Google Books udgør et historisk forsøg på at samle alt den viden, der findes i alle verdens bøger og gøre den søgbar online. Det vil give læserne adgang til informationer, som de ellers ikke ville kunne få fat i, ligesom det tilbyder forfattere og udgivere en måde at blive opdagede på."

ASMP får følgeskab af Graphic Artists Guild, the Picture Archive Council of America, the North American Nature Photography Association, Professional Photographers of America og adskillige individuelle fotografer og illustratorer.

ASMP anklager Google for at indgå i "den mest vidtrækkende, omtalte og ikke-kompenserede overtrædelse af eksklusiv-retten til billeder i bogens og udgivelsernes historie".

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo