Annonce-kronerne fra nettet fosser ud af Danmark

Annonce-kronerne på nettet forsvinder oftere og oftere ud af Danmark, og det kan blive et stort problem for de danske mediehuse, spår FDIM med baggrund i sin spritnye markedsstatistik.

Artikel top billede

Den samlede omsætning på netannoncering rundede i finanskriseåret 2009 det rekordstore beløb på tre milliarder kroner, hvilket er en stigning på knap fire procent sammenlignet med 2008.

Det viser Foreningen af Danske Interaktive Mediers (FDIM) markedsstatistik for 2009.

Det tunge læs er trukket af søgeord, som FDIM estimerer omsatte for 1,066 milliarder kroner i 2009. Det er en stigning på 35 procent i forhold til 2008, hvilket gør søgeord til det største område inden for internet-annoncering.

Google sender pengene ud af landet

FDIM's søgeordsbeløb på 1.066 millioner kroner er estimeret ud fra en lang række samtaler med web- og mediebureauer, fordi den altdominerende spiller på markedet, Google, med langt over 90 procent af markedet, ikke oplyser sin samlede søgeordsomsætning.

Google Denmarks omsætning er "kun" på 43,4 millioner kroner i 2008, og det betyder, at omkring en milliard kroner er røget ud af Danmark og i Googles internationale lommer.

Det beløb svarer til en tredjedel af hele online-annonceomsætningen i 2009, hvilket FDIM ser som et problem for de danske mediehuse.

"Når annoncekronerne forsvinder ud af landet, så har danske mediehuse en kæmpemæssig udfordring. For annoncekronerne betaler journalistlønningerne, og derfor må vi i de kommende medieforligsforhandlinger gøre det klart, hvilken type dansksproget og kritisk journalistik, vi ønsker fremover," forklarer FDIM-direktør Morten Helveg Petersen.

Bannerne bobler videre

Udover vækst i søgeordsannoncerne er bannerreklamerne også i vækst. Ifølge FDIM-statistikken omsætter kategorien "Bannere og Partnerskaber" for 1,005 milliarder kroner, hvilket er en vækst på 9,3 procent i forhold til 2008.

Og værdien af både søgeord og bannere forventer formand for FDIM, Christian Peytz, vil stige med yderligere 15 procent i 2010.

"Her er det så lige værd at huske på, at langt størstedelen af den vækst vil tilfalde spillere som Google og Facebook, mens de danske mediehuse nok må nøjes med status quo," vurderer Christian Peytz.

"Internettet er et globalt fænomen, og det forvrider jo konkurrencen med de danske mediehuse, at internationale selskaber som Google og Facebook befinder sig steder, hvor de betaler en noget lavere selskabsskat end i Danmark," fortsætter Christian Peytz.

Jobannoncering er den store taber

Mens søgeord og bannerreklamerne vokser, så kniber det med Markedspladser med rubrikannoncer, auktioner og internettelefonbøger, der har oplevet et fald på 24,6 procent ned til en omsætning på 812 millioner kroner i 2009.

Den helt store taber målt i procent er dog jobmarkedet, som har halveret omsætningen under finanskrisen fra knap og nap 350 millioner kroner i 2008 til 174 millioner i 2009.

FDIM viser dog, at i 4. kvartal 2009 røg omsætningen over 40 millioner kroner, hvilket var første gang i siden 1. kvartal samme år.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job