Dansk sikkerhedsfirma efter kritik: Vi er ikke grådige

Dansk sikkerhedsfirma giver svar på tiltale på hård kritik om, at sikkerhedsbranchen kun er ude på at tjene penge.

Artikel top billede

En hel stribe sikkerhedsfolk har langet alvorligt ud efter sikkerheden i de antivirusprodukter, vi anvender i dag.

De er ligefrem en barriere for at få en bedre sikkerhed, og producenterne er mere interesserede i at tjene penge end i at sikre brugerne, lyder kritikken.

En repræsentant for branchen mener dog, at dele af øretæverne er givet på et helt forkert grundlag, men er faktisk enig i, at den signaturbaserede antivirus ikke kan stå alene.

Branchen advarer om problemer

Antivirusproducenterne erkender selv, at sikkerhedsproblemerne eskalerer.

Symantec har netop udgivet sin 15. Internet Security Threat Report, der belyser hovedtendenserne inden for cyberkriminalitet i 2009.

Tallene i rapporten vidner om en fortsat kraftig vækst af mængden af ondsindede koder, og de understøttes af konklusioner i sikkerhedsrapporter fra flere af de øvrige antivirusproducenter.

Symantecs tal viser, at af samtlige trusler, der har været i internettets historie, blev over halvdelen skabt i løbet af 2009. Rapporten viser også, at samtidig med, at omfanget af trusler stiger kraftigt, bliver angrebene også mere sofistikerede og målrettede.

"Angrebene har udviklet sig fra at være simple bedragerier til at være sofistikerede spionkampagner, som retter sig mod nogle af verdens største foretagender og myndigheder," siger Ken Willén, sikkerhedsekspert hos Symantec Danmark.

Symantec afviser kritik

Sikkerhedsfirmaet Symantec er dog helt uenig i kritikken af, at sikkerhedsbranchens forretningsmodel er et problem for sikkerheden.

"Det er korrekt, at vores forretningsmodel består i at sælge signaturer, men vi behøver ikke holde fast i en bestemt forretningsmodel, hackerne skal nok holde os beskæftiget," siger Ken Willén.

"Men signaturerne er en vigtig del af sikkerheden. Det er stadig denne teknologi, der fanger langt størstedelen af truslerne. Jeg tror aldrig, at signaturbeskyttelse kommer til at forsvinde," siger han.

Derfor løser signaturer ikke alle problemer

Han giver dog kritikerne helt ret i, at signaturer ikke løser alle problemer.

"Signaturer er en reaktiv forsvarsmetode og har en begrænset effekt på de trusler, der er i dag, hvilket indholdet af vores seneste trusselsrapport understreger," siger han.

"Mange sikkerhedsfirmaer inkluderer da også teknologier, der er proaktive som eksempelvis adfærdsanalyser, der kan tolke på brugeropførsel og derved forudse problemer," siger han.

Ken Willén vurderer, at danskerne virksomheder er et problembarn i forhold til at holde fast i de signaturbaserede antivirusløsninger.

"Når man ser på de angreb, der har været i de seneste år, tyder det på, at rigtig mange firmaer alene har en firewall og et signaturbaseret antivirussystem. De har ikke taget de nye teknologier til sig," siger han.

"Det skyldes, at mange firmaer er under et vedvarende pres på grund af stramme budgetter og mange projekter. Derfor prioriterer man de forretningsfremmende projekter. Det er også fornuftigt nok, men man skal samtidig sørge for sikkerheden, ellers kan man blive ramt i nakken," siger Ken Willén.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS