Skype på vej med videokald til flere personer

Nu muligt at føre video-samtaler med flere personer på én gang via Skype. Men det har sin pris.

Artikel top billede

Ifølge Washington Post er IP-telefoni-tjenesten på vej med en beta-version af den nye feature, der lader op til fem personer deltage i et og samme video-kald.

Neil Stevens fra Skypes forbruger-enhed fortæller til avisen, at tjenesten vil være gratis, når den lanceres, men at den vil komme til at koste penge, når Skype senere på året kommer med en række tilføjelser til applikationen.

I første omgang retter den nye video-konference-funktion sig mod Windows-brugerne, men en Mac-version vil blive lanceret på et senere tidspunkt.

I januar lancerede Skype muligheden for at lave videokald i HD-kvalitet, hvis man har et HD-webcam og tilstrækkelig båndbredde.

Skype presset - men bevarer værdi

Sidste efterår valgte eBay at sælge majoriteten af Skype til en kreds af investorer for lige godt 10 milliarder kroner.

Det var et noget mindre beløb, end eBay betalte i 2006 for Skype, som i sin tid blev solgt for omkring 16 milliarder kroner - hvilket forgyldte de to stiftere, danskeren Janus Friis og svenskeren Niklas Zenstrøm - men dog stadig et anseeligt beløb.

Salget understregede, at tjenesten - trods stigende konkurrence og generelt faldende samtalepriser på almindelig telefoni - fortsat bygger på et bæredygtigt koncept.

I de senere år har folkene bag Skype i stigende grad haft erhvervsbrugerne i fokus, og de nye, forbedrede video-features kan således også ses som et svar på de mange nye video-konference-systemer, der er kommet på markedet i de senere år - og som typisk koster en hel del at etablere i en virksomhed.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job