IBM i Danmark bløder millioner for femte år i træk

I løbet af de sidste fem regnskabsår har IBM mistet store summer i Danmark.

Artikel top billede

IBM taber hundredvis af millioner på forretningen i Danmark.

I perioden fra 2005 til og med 2009 har den amerikanske it-virksomhed haft et samlet underskud efter skat på 852 millioner kroner.

Det seneste regnskab for 2009 viser et underskud på 239 millioner kroner efter skat, og føjer dermed endnu et rødt kapitel til de seneste års historieskrivning om IBM i Danmark.

Ikke siden 2004, da den nuværende administrerende direktør, Lars Mikkelgaard-Jensen, tiltrådte, har IBM præsenteret et overskud.

Det hidtil værste år var i 2008, da IBM kom ud med et underskud på 329 millioner kroner og virksomheden desuden oplevede et stort nedbrud, der ramte en lang række af de største kunder. 2008 år var også året, da IBM måtte indkassere et tab på 125 millioner kroner på IT-Factory-affæren

Planlagte afskrivninger

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra administrerende direktør Lars Mikkelgaard-Jensen, der i øjeblikket er på forretningsrejse i Norge. Men
ifølge IBM's pressechef, Carsten Grønning, er underskuddet en del af en langsigtet planlægning.

Han forklarer, at afskrivninger på IBM's opkøb af Mærsk Data i 2004 er en af de poster, der har presset IBM's regnskaber særlig hårdt gennem de sidste fem år.

"Det påvirker naturligvis regnskabet, når man opkøber en virksomhed, som der bliver betalt milliarder for. Når der bliver foretaget sådan en investering, laver man en plan, og i den forbindelse har man nogle helt naturlige afskrivninger," siger Carsten Grønning.

Men er der så tale om en forfejlet investering, når den belaster regnskabet så hårdt i mange år?

"Jeg kender ikke betegnelsen en forfejlet investering. Men jeg ved, at der også er blevet brugt mange penge på at investere i forbedringer af IBM's infrastruktur. Vi har kørt efter en fem års-plan, hvor vi godt har været klar over, at det vil sætte tydelige spor bundlinjen. Men finanskrisen var naturligvis ikke en del af den plan," siger Carsten Grønning.

IBM's presechef forventer, at IBM de næste år vil gå bedre tider i møde, fordi virksomheden forventer bedre konjunkturer i samfundsøkonomien.

Carsten Grønning påpeger desuden, at de største afskrivninger på IBM's opkøb nu er overstået og, at IBM heller ikke forventer, at det i de kommende år vil blive nødvendigt med nye store investeringer it-infrastrukturen, som det var tilfældet efter de store nedbrud i 2008.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S