Røde ører hos IBM efter USB-skandale

Deltagerne ved australsk sikkerhedskonference fik lidt ekstra med i posen.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Man kan risikere at få mere med hjem, end man havde regnet med, når man tager på sikkerhedskonference.

IBM har chokeret deltagerne ved den australske konference AusCERT, der foregik i staten Queensland, ved at uddele USB-stik, der var inficerede med malware.

Virksomheden har været nødt til at skrive til deltagerne med en undskyldning:

"Måske har I modtaget et gratis USB-stik fra IBM under AusCERT-konferencen i denne uge. Vi har desværre opdaget, at nogle af disse USB-stik indeholder malware, og vi har en mistanke om, at de alle sammen er påvirkede af fejlen."

Det viste sig faktisk at være værre, end IBM først troede. Bare for at gøre det hele dobbelt så pinligt, så indeholdt stikkene ifølge sikkerhedsfirmaet Sophos to forskellige eksempler på malware: W32/LibHack-A. og W32/Agent-FWF.

Senior teknologi-konsulent ved Sophos, Graham Cluely, har et bud på, hvordan fejlen kunne opstå:

"Mit gæt er, at de ikke tjekkede USB-stikkene, inden de blev uddelt. Måske har de outsourcet produktionen af USB-indholdet til en tredjepart, som ikke var forsigtig nok. Hvis en inficeret pc blev brugt til at skabe et 'image' af USB-drevet, så har det været nemt for det disk image at blive inficeret og kopiere sig selv over på alle USB-stikkene."

IBM kan i hvert fald ikke hævde, at de ikke tidligere har kendt til pågældende malware, W32/Agent-FWF, som Sophos har sporet siden juni 2007.

Graham Cluely anbefaler, at brugerne altid skal være mistænkelige over for USB-stik - også dem der bliver uddelt under sikkerhedskonferencer.

"Brugerne skal altid være på vagt over for USB-stik, for det er typiske bærere af malware. Tricket er at slå funktionen autorun/autoplay fra på sin pc og sørge for at bruge et opdateret virusprogram, der tjekker alle filer for virusinfektioner.

Mange virksomheder vil kunne have glæde af at anvende en teknologi, der kontrollerer brugen af USB-indgangene (og alt hvad der proppes derind). Det kan både hjælpe i kampen mod USB-overført malware og samtidig forebygge datatab."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Contract Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos