Bakuri: Direktør stjal vores produkt og kundemails

Indehaveren af Bakuri beskylder firmaets tidligere direktør for at have stjålet et produkt og udsendt mails til kundedatabasen.

Artikel top billede

Toke Terkelsen, indehaver af Bakuri, overvejer at politianmelde firmaets netop fratrådte administrerende direktør.

"Jeg har aldrig været ude for sådan noget før. Han har været administrerende direktør i virksomheden i mere end tre år. To dage efter han får sin sidste løn, får samtlige vores kunder en e-mail fra ham i en ny virksomheds navn," siger Toke Terkelsen.

"I den mail reklamerer han for et nyt produkt, som er et produkt, vi har udviklet og arbejdede på at lancere inden sommerferien."

Sådan lyder beskyldningerne fra Toke Terkelsen, der er indehaver af Bakuri, om virksomhedens tidligere direktør Kim Thrane.

Beskyldningerne har ifølge Kim Thrane intet på sig. Du kan læse hans forklaring her.

Bakuri lever af at levere design, søgemaskineoptimering, hjemmesider, CMS- og webshopsystemer til mindre og mellemstore virksomheder.

Kim Thrane stoppede i Bakuri 31. maj og startede 1. juni virksomheden Marketing Management. Toke Terkelsen siger, at Kim Thrane havde fortalt, at han ville starte sin egen virksomhed.

"Vi skal altid ønske konkurrence velkommen. Men at stjæle hinandens ting, det er ikke acceptabelt," siger Toke Terkelsen.

Produktet, som er centrum for striden, er et produkt til søgemaskineoptimering. Der betales et beløb for at oprette produktet, men derefter betaler kunderne først, når deres website er på Googles første side ud fra søgeord, de har bestemt.

Toke Terkelsen fortæller, at han i samarbejde med andre ansatte i Bakuri har brugt lang tid på at udvikle produktet.

"Det er nemt nok, at få ideen, men man skal have produktionen og det hele med. Nu har han så stort set kopieret alt, hvad vi har arbejdet på," siger Toke Terkelsen.

Kim Thrane siger derimod, at han aldrig har hørt Toke Terkelsen snakke om produktet, og at det derudover ikke er noget nyskabende produkt.

Lancerer selv produktet

Ifølge Toke Terkelsen har Kim Thrane udsendt nyhedsbrevet fra sit nye firma til de cirka 1.200 kunder, som handler med Bukari.

"Jeg har skrevet ud til alle vores kunder for at samle beviser i den her sag. Inden for en time fik jeg 150 e-mails tilbage fra vores kunder, som vil støtte os i den her sag," siger Toke Terkelsen.

Ifølge Toke Terkelsen er Bakuri selv så langt fremme med produktet, at de er i gang med at teste det hos kunderne.

"Nu tester vi det, og hvis kunderne synes om det - og det er jeg overbevidst om, at de vil - så vil vi lancere det officielt," siger Toke Terkelsen.

Toke Terkelsen fortæller, at næste skridt i sagen bliver at politianmelde Kim Thrane.

Læs også: Kim Thrane: Jeg har ikke stjålet noget

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job