Brug og smid væk-mentalitet bør ikke gælde ansatte

Klumme: Har du prøvet efter mange års ansættelse at blive fyret og sendt til dørs øjeblikkeligt? Hvordan føltes det? Min formodning er, at det er en oplevelse, man gerne ville være foruden.

Artikel top billede

Det at blive opsagt fra sit job er en del af arbejdslivet. Årsagerne kan være mange, men uden tvivl opfattes det som et personligt nederlag for de fleste. I vores samfund er jobbet en stor del af vores identitet, vi investerer mange timer i jobbet og tilsidesætter ofte egne og familiære behov. Mange har sågar "leget" med deres helbred for at levere gode præstationer på arbejdspladsen.

Jeg har hørt historien utallige gange: En dag indkaldes man til møde med sin chef, og når man træder ind i mødelokalet, har også en HR-repræsentant indfundet sig.

Så ved man godt, hvad klokken har slået. Medarbejderen får leveret budskabet, bliver briefet omkring det praktiske, og herefter bliver man bedt om at pakke sine ting og forlade virksomheden øjeblikkeligt. Ofte skal det gå så stærkt, at man heller ikke får lov til at sige farvel til sine kollegaer. Det kan virke brutalt for medarbejderen, der nærmest har følt virksomheden som sit andet hjem.

De senere år har vi brugt mange timer på personlig udvikling, coaching, NLP, følelsesmæssig intelligens, persontypetest, et hav af forskellige HR- og management- teorier, og alligevel opsiger vi mennesker på samme måde, som man har gjort de sidste 30 år!

Hvis den opsagte person hverken har "taget af kassen", kan tage følsomme data med sig, eller på anden måde har været uterlig, hvorfor skal en ellers tro medarbejder følges øjeblikkelig til dørs, nærmest som en forbryder?

Jeg ved, man vil forklare sig med, at det dels er for at tage hensyn til den opsagte og dels til de andre medarbejdere, som kan føle sig forlegne over for den opsagte.

Belært af vores opsamlede viden om mennesket og vores psykologi, ved vi, at mennesker reagerer meget forskelligt på en opsigelse, og hvis man ikke tackler situationen med respekt for en enkeltes personlighed, kan det have kedelige konsekvenser og give personlige knæk, som det kan tage lang tid at komme sig over.

Kunne vi omtænke vores opsigelsesprocedurer, hvor vi tilpasser disse i forhold til den enkelte medarbejder? Hvorfor ikke aftale, hvorledes medarbejderen ønsker at stoppe? Det behøver ikke at være på selvsamme dag, som opsigelsen har fundet sted - de fleste har nok brug for at sunde sig.

Hvis medarbejderen så ønsker at få afsluttet sine opgaver ordentligt og få sagt ordentligt farvel til kollegaer, så er det min overbevisning, at det kan kollegaerne også tackle. Ellers er det en god øvelse i at vise omsorg og medfølelse, som hverken behøver at være en akavet eller ubehagelig
oplevelse. Det burde være lige så naturligt, som at tage godt imod nye medarbejdere.

Det kan naturligvis kræve lidt mere af virksomheden ikke at have en hel ensartet og strømlinet opsigelsesproces, men hånden på hjertet: Skylder vi ikke medarbejderen den bedste afslutning uden for mange personlige knubs?
It-branchen trækker store veksler på sine medarbejdere.

De bliver også godt økonomisk kompenseret. Men det ville da være fantastisk, hvis branchen kunne blive et forbillede på humane opsigelser, hvor medarbejdere ikke betragtes som en immateriel vare, men levende individer. De kan fortsat være ambassadører for virksomheden og en del af den branding, som virksomhederne bruger utallige kroner på.

På vores hjemmeside kan du deltage i en afstemning, om opsigelser kan gøres mere humane - så deltag gerne.

Jannie Kluge er stifter af Kluge & Partners, The Nordic Search Company.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos