HP køber trimmet og slank Linux

HP køber lynhurtig boot-Linux og virtualiseringsteknologi som udvidelse til sit Linux-arsenal. Tablet-oprustning?

Artikel top billede

HP går sommeren i møde med en ny og slank version af Linux.

Det sker med købet af HyperSpace, en trimmet version af Linux, som giver adgang til web og e-mail et par sekunder efter, en pc bliver tændt.

HyperSpace er rettet mod desktops, laptops samt netbooks og er blevet promoveret som et lynhurtigt alternativ til Windows.

Samtidigt køber HP også HyperCore som er en indlejret hypervisor, der gør det muligt for Hyperspace at køre kerneservices side om side med et Windows-styresystem.

HP køber HyperSpace og HyperCore af Phoenix Technologies for 12 millioner dollars.

HP i Linux-oprustning

Med opkøbene af de to teknologier udvider HP sit arsenal af Linux-programmel.

I slutningen af april annoncerede HP, at virksomheden ville købe Palm, der står bag smartphonen Palm Pre og operativsystemet WebOS for 6,5 milliarder kroner.

HP sagde på det tidspunkt, at virksomheden ville bruge WebOS til mobile enheder, printere og tablet-pc'er. WebOS er bygget på toppen af Linux-kernen med Palms egen software.

HP tilbyder allerede en hurtig-boot Linux i form af QuickWeb som anvendes i HP's Mini netbooks og Pavilion laptop.

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS