Der venter fremtidens CIO guld og grønne skove

ComputerViews: Der venter store konkurrencefordele til det selskab, der forstår at suge den rigtige viden ud af sin CIO. Det stiller nye markante krav til CIO'en. Se dem her.

Artikel top billede

ComputerViews: Vi ved, at teknologi forandrer verden. Og den forandrer i høj grad også virksomhederne og deres måde at angribe forretningen på.

Det kunne vi se, da Årets CIO 2010 for nylig blev kåret.

Til kåringen var det ganske tydeligt, at den moderne CIO ikke længere fungerer som en it-pedel, hvis primære opgave er at få it-systemerne til at køre så problemfrit som muligt.

Den gnidningsfrie drift er derimod alene forudsætningen for, at CIO'en kan folde sig ud med sin vigtigste opgave: At være koblingen mellem forretnings-forståelsen og it-forståelsen - fordi forretningen og dens udviklings-potentiale oftere og oftere hvilker på et solidt fundament af it.

Det betyder med andre ord, at der i bedste fald er en dårlig forretning - i værste fald slet ingen - hvis ikke det var for it, der altså oftere og oftere bliver selve forudsætningen for at drive en lukrativ forretning.

Topchefens udfordring

CIO'ens ændrede rolle vil i sagens natur også med tiden afspejle sig meget kraftigt i topchefernes tankegods, for CEO'erne er nødt til at følge med der hen, hvor forretningsmulighederne er.

Nutidens CEO'er opererer nemlig typisk i en kompleks og konkurrencepræget verden med umådeligt mange teknologiske til- og fravalg.

Det gør den viden, som CIO'en sidder inde med, attraktiv, og det gør, at den moderne CIO reelt hører hjemme i ethvert selskabs direktion.

Skal han udfylde sin rolle der, kræver det, at han forstår, at CEO'en forlanger, at også it-forretningen lægger vægten på forretningsdelen.

CIO'en skal altså ikke længere kun være ansvarlig for, at selskabets brug af teknologi forløber så problemfrit som muligt.

En drivkraft for innovation

Han skal også være en drivkraft, når det gælder innovation, vækst, forandring og i skabelsen af konkurrencefordele ved mulig anvendelse af ny teknologi, som konkurrenterne (endnu) ikke er nået frem til.

CIO'en skal altså både stå for, at selskabets it-drift kører som i smør samt for hele tiden at scanne og filtrere markedet for bedre teknologier, bedre salgsmuligheder, bedre kundeløsninger og bedre måder at gøre tingene på - både eksternt og internt.

Og så dernæst gå til CEO'en med forslaget - og gerne tilsat en klar idé om, hvordan løsningen passer ind i selskabets overordnede strategi, hvordan den kan udvikles, og hvordan den kan implementeres.

Din direktør trænger til hjælp

Det er ikke noget, som en CEO kan klare selv, medmindre han nærer en dyb passion for it og teknologi-udvikling, Hvilket han ikke gør, fordi han kører forretningen - ikke it-indsatsen.

Allerhøjst vil han have forståelse for sin front - altså sin smartphone, som han kan taste på, hvorved der sker forskellige spændende ting - mens han ikke vil have meget viden om de underliggende komplekse systemer, som er dem, der virkelig betyder noget.

Dem ved CIO'en til gengæld noget om. Og den viden er vigtig, hvis blot CIO'en kan komme igennem med sin viden.

Der er vi ikke endnu. De danske it-chefer ser ifølge en nyere undersøgelse fra Dansk IT stadig topledelsens manglende it-forståelse som en af de største udfordringer i det daglige arbejde.

Store virksomheder går forrest

Men udviklingen er godt i gang, og den afspejler sig forståeligt nok i første omgang i de store selskaber, der i kraft af deres størrelse ofte er meget komplekse, ligesom udnyttelsen af mulige konkurrencefordele i eksisterende produktlinjer på grund af deres volumen ofte kan have tydelige aftryk på bundlinjen.

Analysehuset Gartner mener således, at helt op mod hver fjerde af de virksomheder, der i 2012 er bedst til vækst på bundlinjen, vil have en såkaldt "iværksætter CIO" ("entrepreneurial CIO") i direktionen, der har været i stand til at tænke it-anvendelsen på så nyskabende måder, at det udløser lukrative konkurrencefordele for selskabet.

Prinsessen og det halve kongerige

Det er altså løsninger, der er udvalgt så nøje og passer så godt ind i selskabets strategi, forretning og organisation, at det giver direkte aftryk på selskabets omsætning, bundlinje og markedsandele.

Det er her vigtigt at forstå, at indtænkningen af forretningsmulighederne, strategien og mulige konkurrencefordele står i centrum - ikke de klassiske CIO-opgaver som it-indkøb og styring af it-indsatsen.

Det er alligevel noget, der med tiden rykker ud i skyen, hvor specialisterne vil håndtere det, så CIO'en i tæt parløb med CEO'en kan tænke it-strategiske tanker.

Den, der er bedst, vinder prinsessen og det halve kongerige.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Systematic

    Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

    Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S