Internet til alle landets biblioteker

270 millioner kroner har kulturministeren sat af til at sikre, at landets borgerne gratis kan komme til tasterne på folkebibliotekerne.

Af Claus Thorhauge

En ekstra bevilling til bibliotekerne skal sikre, at de nye medier repræsenteres på hylder og borde på alle landets biblioteker. Pengene er allerede sat af på regeringens forslag til finanslov og fordeles med 40, 60, 70 og 100 millioner kroner ekstra over de næste fire år.

? Det er fremragende, hilser direktør for Danmarks Biblioteksforening, Winnie Vitzansky, pengene velkommen. Netop adgang til Internet er centralt.

? Al relevant information er i dag via Internet. Hvis vi ikke havde fået bevillingen, ville bibliotekerne være reduceret til at levere museumsinformation, siger Winnie Vitzansky.

Den ekstra pose penge skal ikke bruges til udlån af videofilm, som først antaget. Og det ligger fast, at det stadig er gratis at være låner af de nye medier på bibliotekerne. Loven forpligter bibliotekerne til at give adgang til Internet (senest i år 2001), elektroniske databaser, udlån af cd-rommer med spil og programmer samt adgang til at skrive på computere. Bibliotekerne skal også etablere den centrale biblioteksdatabase, Danbib-basen.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job