Mærsk-selskaber bliver til Organisator

De to Mærsk Data-ejede selskaber K-D Data og SPS har besluttet at slå pjalterne sammen for at danne det nye selskab Organisator. Målet er stå stærkere på markedet for IT-systemer til fagområderne.

Af Mads Cordt Andersen

De to selskaber K-D Data og SPS, der i foråret blev opkøbt af Mærsk Data, fusionerer. Begge selskaber har specialiseret sig i IT-systemer til arbejdsløshedskasser, fagforbund, faglige organisationer og boligselskaber. Baggrunden for sammenlægningen er et ønske om at stå stærkere på markedet for IT-systemer til fagområderne. Dertil kommer, at selskabet vil kunne høste en række interne og eksterne synergifordele.

- Vi står stærkere med en samlet virksomhed med 170 medarbejdere end med to virksomheder med henholdsvis 115 og 55, siger administrerende direktør Søren Vagn Hansen. Han mener, at kunderne vil få gavn af fusionen, fordi det nye selskab får et bredere kompetencefelt. Medarbejderne i de nuværende to virksomheder fortsætter på de samme betingelser som hidtil, men Søren Vagn Hansen forventer, at aktiviteterne vil ændre sig.

- Vi vil satse mere på web-baserede løsninger, der når ud til slutbrugeren, som typisk er tillidsmænd eller medlemmer i en organisation. Det er et område, hvor der vil ske stor vækst i de næste år, så derfor gælder det om at stå klar med løsninger, som kunderne kan bruge, siger han.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job