Mærsk-selskaber bliver til Organisator

De to Mærsk Data-ejede selskaber K-D Data og SPS har besluttet at slå pjalterne sammen for at danne det nye selskab Organisator. Målet er stå stærkere på markedet for IT-systemer til fagområderne.

Af Mads Cordt Andersen

De to selskaber K-D Data og SPS, der i foråret blev opkøbt af Mærsk Data, fusionerer. Begge selskaber har specialiseret sig i IT-systemer til arbejdsløshedskasser, fagforbund, faglige organisationer og boligselskaber. Baggrunden for sammenlægningen er et ønske om at stå stærkere på markedet for IT-systemer til fagområderne. Dertil kommer, at selskabet vil kunne høste en række interne og eksterne synergifordele.

- Vi står stærkere med en samlet virksomhed med 170 medarbejdere end med to virksomheder med henholdsvis 115 og 55, siger administrerende direktør Søren Vagn Hansen. Han mener, at kunderne vil få gavn af fusionen, fordi det nye selskab får et bredere kompetencefelt. Medarbejderne i de nuværende to virksomheder fortsætter på de samme betingelser som hidtil, men Søren Vagn Hansen forventer, at aktiviteterne vil ændre sig.

- Vi vil satse mere på web-baserede løsninger, der når ud til slutbrugeren, som typisk er tillidsmænd eller medlemmer i en organisation. Det er et område, hvor der vil ske stor vækst i de næste år, så derfor gælder det om at stå klar med løsninger, som kunderne kan bruge, siger han.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S