Oplad dine gadgets med brændselscelle

Mobiltelefonen og MP3-afspilleren kan få et skud ekstra energi med en ny brændselscelle. Den kan med et kabel forbindes til ens gadgets og lade dem op.

Indhold

De seneste dage har vi skrevet en del om spændende nye produkter, der vil blive vist frem på Consumer Electronics Show i Las Vegas i begyndelsen af januar. Og nu er vi faldet over endnu et.

Denne gang er det en brændselscelle fra Medis Technologies, som er i stand til at lade MP3-afspillere og mobiltelefoner op.

Det eneste, det kræver, er et særligt kabel, som kan forbinde brændselscellen med ens gadgets.

Ifølge firmaet kan et dødt batteri på mobiltelefonen lades op adskillige gange med brændselscellen, der også selv kan fungere som batteri til telefonen. I så fald vil det holde til en taletid på omkring 20 timer.

Selve brændselscellen måler 8 x 5 x 3,5 centimeter, og kablet skal skiftes ud alt afhængig af, hvilken gadget som skal have strøm.

Medis Technologies' nye brændselscelle vil kunne oplade mobiltelefoner, digitalkameraer, PDA?er, MP3-afspillere og håndholdt konsoller som PlayStation Portable og Nintendo DS.

Det er planen, at brændselscellen kommer på gaden i USA efter sommerferien i et begrænset antal butikker. I 2007 vil Medis Technologies for alvor sætte gang i masseproduktionen og satse på en større lancering af produktet.

Med brændselscellen fra Medis Technology får PDA'en genopladet sit batteri.

Annonce

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks