Oplad dine gadgets med brændselscelle

Mobiltelefonen og MP3-afspilleren kan få et skud ekstra energi med en ny brændselscelle. Den kan med et kabel forbindes til ens gadgets og lade dem op.

Indhold

De seneste dage har vi skrevet en del om spændende nye produkter, der vil blive vist frem på Consumer Electronics Show i Las Vegas i begyndelsen af januar. Og nu er vi faldet over endnu et.

Denne gang er det en brændselscelle fra Medis Technologies, som er i stand til at lade MP3-afspillere og mobiltelefoner op.

Det eneste, det kræver, er et særligt kabel, som kan forbinde brændselscellen med ens gadgets.

Ifølge firmaet kan et dødt batteri på mobiltelefonen lades op adskillige gange med brændselscellen, der også selv kan fungere som batteri til telefonen. I så fald vil det holde til en taletid på omkring 20 timer.

Selve brændselscellen måler 8 x 5 x 3,5 centimeter, og kablet skal skiftes ud alt afhængig af, hvilken gadget som skal have strøm.

Medis Technologies' nye brændselscelle vil kunne oplade mobiltelefoner, digitalkameraer, PDA?er, MP3-afspillere og håndholdt konsoller som PlayStation Portable og Nintendo DS.

Det er planen, at brændselscellen kommer på gaden i USA efter sommerferien i et begrænset antal butikker. I 2007 vil Medis Technologies for alvor sætte gang i masseproduktionen og satse på en større lancering af produktet.

Med brændselscellen fra Medis Technology får PDA'en genopladet sit batteri.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Backup-/restore-specialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Legal Specialist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job