Oplad dine gadgets med brændselscelle

Mobiltelefonen og MP3-afspilleren kan få et skud ekstra energi med en ny brændselscelle. Den kan med et kabel forbindes til ens gadgets og lade dem op.

Indhold

De seneste dage har vi skrevet en del om spændende nye produkter, der vil blive vist frem på Consumer Electronics Show i Las Vegas i begyndelsen af januar. Og nu er vi faldet over endnu et.

Denne gang er det en brændselscelle fra Medis Technologies, som er i stand til at lade MP3-afspillere og mobiltelefoner op.

Det eneste, det kræver, er et særligt kabel, som kan forbinde brændselscellen med ens gadgets.

Ifølge firmaet kan et dødt batteri på mobiltelefonen lades op adskillige gange med brændselscellen, der også selv kan fungere som batteri til telefonen. I så fald vil det holde til en taletid på omkring 20 timer.

Selve brændselscellen måler 8 x 5 x 3,5 centimeter, og kablet skal skiftes ud alt afhængig af, hvilken gadget som skal have strøm.

Medis Technologies' nye brændselscelle vil kunne oplade mobiltelefoner, digitalkameraer, PDA?er, MP3-afspillere og håndholdt konsoller som PlayStation Portable og Nintendo DS.

Det er planen, at brændselscellen kommer på gaden i USA efter sommerferien i et begrænset antal butikker. I 2007 vil Medis Technologies for alvor sætte gang i masseproduktionen og satse på en større lancering af produktet.

Med brændselscellen fra Medis Technology får PDA'en genopladet sit batteri.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S