Oplad dine gadgets med brændselscelle

Mobiltelefonen og MP3-afspilleren kan få et skud ekstra energi med en ny brændselscelle. Den kan med et kabel forbindes til ens gadgets og lade dem op.

Indhold

De seneste dage har vi skrevet en del om spændende nye produkter, der vil blive vist frem på Consumer Electronics Show i Las Vegas i begyndelsen af januar. Og nu er vi faldet over endnu et.

Denne gang er det en brændselscelle fra Medis Technologies, som er i stand til at lade MP3-afspillere og mobiltelefoner op.

Det eneste, det kræver, er et særligt kabel, som kan forbinde brændselscellen med ens gadgets.

Ifølge firmaet kan et dødt batteri på mobiltelefonen lades op adskillige gange med brændselscellen, der også selv kan fungere som batteri til telefonen. I så fald vil det holde til en taletid på omkring 20 timer.

Selve brændselscellen måler 8 x 5 x 3,5 centimeter, og kablet skal skiftes ud alt afhængig af, hvilken gadget som skal have strøm.

Medis Technologies' nye brændselscelle vil kunne oplade mobiltelefoner, digitalkameraer, PDA?er, MP3-afspillere og håndholdt konsoller som PlayStation Portable og Nintendo DS.

Det er planen, at brændselscellen kommer på gaden i USA efter sommerferien i et begrænset antal butikker. I 2007 vil Medis Technologies for alvor sætte gang i masseproduktionen og satse på en større lancering af produktet.

Med brændselscellen fra Medis Technology får PDA'en genopladet sit batteri.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS