Microsoft dropper Explorer til Mac

I det nye år er det slut med support til den version af Internet Explorer, som kører på Mac-computere. Microsoft anbefaler brugerne at skifte til konkurrenten Safari, som Apple står bag.

Indhold

Det kommer næppe, som den store overraskelse, at der i 2006 ikke længere vil være support for Internet Explorer til Mac-computere. Tilbage i 2003 annoncerede Microsoft, at det i en overskuelig fremtid ville være slut med supporten, og browseren er ikke blevet udviklet de seneste tre år.

Det betyder, at det kun er Internet Explorer 5, som er tilgængelig for Mac-brugere, mens computere med Windows i dag har adgang til Internet Explorer 6.

Microsoft anbefaler, at Mac-brugerne, som kører med Explorer, nu skifter til en anden og nyere opdateret browser som eksempelvis Apples Safari.

Det er helt forbi med at downloade Internet Explorer til Mac den 31. januar 2006, da den herefter vil blive fjernet fra Mactopia, der er Microsofts webside for Mac-software.

I dag findes der flere forskellige browsere til Mac OS X, blandt andet Firefox Safari og Opera.

Læses lige nu

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter specialist

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet