Også regionskoder på Blu-Ray skiver

Der vil også i fremtiden være problemer med at vise en amerikansk købt dvd-film på danske dvd-afspillere. Nye regionskoder skal beskytte den mulige afløser for dvd-formatet, Blu-ray.

Indhold

Vi kommer også i fremtiden til at bøvle med regionskoder på vores dvd'er, hvis det står til The Blu-Ray Disc Association. Ifølge Cdrinfo.com har organisationen foreslået, at der indføres regionskoder på den mulige afløser for dvd-formatet, Blu-ray.

Verden vil blive opdelt i tre regioner, hvor den første gælder Nord- og Sydamerika og den østlige del af Asien, Kina er dog undtaget.

Region to gælder Europa og Afrika, mens Kina, Rusland og øvrige lande vil høre ind under Region 3.

Det betyder, at vi her i Danmark ikke vil være i stand til at se en amerikansk indkøbt dvd-film via vores egen dvd-afspiller, medmindre den er kodefri.

Filmselskabet Warner Bros skulle angiveligt være modstander af regionskoderne, da det nuværende system, som vi har i dag, har vist sig at være ineffektivt.

Tilhængere af de nye regionskoder frygter dog, at hvis koderne ikke er på dvd-filmene, så vil Europa og Nordamerika blive oversvømmet med piratkopierede skiver fra Asien, skriver Cdrinfo.com.

I øjeblikket konkurrerer HD DVD med Blu-ray om at blive den rette afløser for det dvd-format, vi kender i dag. Der er endnu ingen klare meldinger om, hvorvidt HD DVD også vil være omfattet af regionskoder.

Som vi tidligere har skrevet, så har Toshiba, der står bag HD DVD, dog overvejet at droppe regionskoderne til sit format. Læs mere om det her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere