Microsoft lukker munden på blogger

Fremtrædende kinesisk blogger har fået lukket sit websted, der lå på MSN Spaces. Microsoft trak stikket ud og begrunder beslutningen med, at bloggen overtrådte kinesiske lovgivning.

Indhold

Det er slut med at blogge for den kinesiske journalist Zhao Jing, efter Microsoft har lukket hans blog, der lå på MSN Spaces. Når bloggen i dag besøges, så mødes man af beskeden: "Dette space er midlertidigt ikke tilgængeligt. Prøv igen senere."

Zhao Jing er en af de kinesiske bloggere, som har oplevet en voksende popularitet, efter Kina har fået smag for internettet.

De kinesiske myndigheder er dog langt fra begejstret for nettets indflydelse på befolkningen, og de har forsøgt at stramme kursen over for især bloggere.

Microsoft forklarer beslutningen om at lukke Jings blog med, at hans skriverier var i strid med MSN's retningslinjer om, at "produkter og tjenester skal imødekomme global og lokal lovning og normer".

Bloggen skulle ifølge Microsoft overtræde kinesiske lovning, skriver Informationweek.com.

Microsoft er langtfra den første it-virksomhed, der hjælper de kinesiske myndigheder med at kontrollere internettet.

I september skabte det stor debat, da Yahoo udleverede informationer om journalisten Shi Tao's personlige e-mail.

De kinesiske myndigheder anklagede efterfølgende journalisten for at afsløre statshemmeligheder, og han blev idømt ti års fængsel.

Det er ikke kun bloggere, som de kinesiske myndigheder holder et vågent øje med. Computerspillere skal også tage sig i akt, efter det i Kina er blevet forbudt at sidde foran computeren mere end tre timer ad gangen. Læs den historie her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job