Maxtor gemmer på en terabyte

Harddiskproducenten Maxtor har udvidet OneTouch III-familien med en ekstern harddisk med plads til en terabyte data.

Indhold

Harddiske ser sjældent særligt interessante ud, men det forholder sig anderledes med Maxtors nye medlem af One Touch III-familien.

Det mener juryen ved det netop overståede Consumer Electronics Show i Las Vegas, der i kategorien computertilbehør har tildelt harddisken prisen for Innovation Design and Engineering Honoree.

Selv om harddisken har fået en pris, er det mest interessante, hvad den rent praktisk kan rumme af data, og det er ikke så lidt.

One Touch III Turbo Edition har plads til en terabyte data, og det betyder, at der kan ligge 760.000 billeder, 72 timer dv-optagelser eller 16.600 timers MP3-musik på harddisken.

Harddisken er ekstern, og den forbindes til computeren via enten Firewire 800, Firewire 400 eller usb 2.0.

Pladerne i One Touch III Turbo Edition roterer med 7.200 omdrejninger i minuttet, og harddisken har en 16 megabyte cache-hukommelse.

Som ekstra feature har Maxtors nye harddisk en såkaldt rollbackfunktion, der gør det muligt at genetablere data efter alvorlige angreb fra virus- og spyware.

One Touch III Turbo Edition er desuden udstyret med en ny sikkerhedsfacilitet, Maxtor DriveLock, som betyder, at indholdet kan beskyttes med et kodeord i det uheldige tilfælde, at harddisken forsvinder eller bliver stjålet.

Prisen for OneTouch III Turbo Edition er 7.750 kroner, og den kommer på gaden i løbet af februar. Harddisken har også en lillebror, Maxtor OneTouch III, der dog kun kan rumme 100 gigabyte og forbindes til computeren via usb 2.0. Her er prisen 1.300 kroner.

Maxtor er ikke den første producent, som er klar med en ekstern harddisk på en terabyte. For ganske kort tid siden lancerede Iomega sin Desktop Hard Drive Tera. Læs om den her.

One Touch III Turbo Edition har vundet en pris for sit udseende, der er udtænkt af firmaet Frog Design.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job