Ny iPod i gamle cowboybukser

Selv om man har over 100 år på bagen, kan man godt forny sig. Levi's vil sælge cowboybukser med indbygget fjernbetjening og en særlig plads til iPod.

Indhold

Virksomheder står i kø for at få lov at optræde sammen med de populære iPods. Senest har Levi Strauss meldt ud, at der til august kommer et par cowboybukser specielt designet til MP3-afspillerne fra Apple.

Der er tidligere blevet fabrikeret tøj, som passer til iPods, blandt andet en vandtætjakke fra tøjfirmaet Burton Snowboards.

Det er dog første gang, at et par bukser er blevet integreret med MP3-afspillerne fra Apple.

Buskerne kaldes RedWire DLX og er udstyret med en fjernbetjening til iPod, og en særlig lomme - en slags dockingstation - med plads til MP3-afspilleren.

Der følger også høretelefoner med, som er forbundet til bukserne.

Ifølge BBC News bliver prisen på de nye bukser omkring 200 dollar, og det svarer til cirka 1.200 kroner.

RedWire DLX må ses som et stort teknologisk spring for Levi's, der i over 100 år har produceret traditionelle blå cowboybukser.

Der forlyder ikke noget om, hvordan de nye bukser skal vaskes, men det er formegentlig fornuftigt at tømme lommerne, ellers kan det går rigtig galt.

Det har en teenageknægt fra Australien lært på den hårde måde. Hans iPod gik i stykker efter en tur i vaskemaskinen, og da han forsøgte at reparere MP3-afspilleren med en skruetrækker, gik det for alvor galt.

Skruetrækkerens kontakt med MP3-afspilleren skabte en mindre eksplosion, der brændte hul i hans sengetæppe. Værelset blev fyldt med giftig røg som følge af eksplosionen, og brandvæsnet blev tilkaldt. Hele den kulørte historie kan læses på websiden for The Sydney Morning Herald.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos