Støtteindsamling for Firefox

Webside vil indsamle en million dollar til støtte for browseren Firefox. Inspirationen kommer fra en engelsk studerende, som blev millionær på at sælge pixels på nettet.

Indhold

Der ser nu ud til at være kontanter på vej til Mozilla Foundation, der står bag Firefox, måske helt op til en million dollar. Det er i hvert fald planen at indsamle så mange penge på websiden HelpFirefox.com.

Sam Nurmi, som står bag Sverige største webhotel Loopia, har taget initiativ til indsamlingen.

Han er selv en begejstret bruger af browseren og vil nu vise sin støtte ved at samle penge ind til Mozilla Foundation, så Firefox kan blive bedre rustet økonomisk i forhold til konkurrerende browsere, især Internet Explorer.

Ideen til indsamlingen kommer fra den engelske studerende Alex Tew, som blev mangemillionær, da han grundlagde websiden TheMillionDollarHomepage.com.

En simpel webside med en million små pixels, som især virksomheder kunne købe for en dollar stykket og få reklameplads.

Det viste sig at være en genial forretningsidé, og Alex Tew har fået fyldt stort set alle felterne ud og scoret kassen.

På websiden HelpFirefox.com kan der også købes pixels til en dollar stykket, og i skrivende stund er der solgt 13.800 pixels.

Sam Nurmi mangler derfor stadig 986,200 pixels, før Mozilla Foundation kan inkassere en million dollar.

Det er i dag omkring hver tiende bruger på nettet, der surfer med Firefox-browseren.

Hvis du vil prøve Firefox kan du hente den her i vores downloadsektion.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S